Kommentaar: Lähis-Ida – igal suurel oma rida

Toomas Alatalu
, politoloog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mohamed ElBaradei võinuks olla Egiptusele vajalik mees üleminekuajal.
Mohamed ElBaradei võinuks olla Egiptusele vajalik mees üleminekuajal. Foto: Reuters

Kui alustada USA valitsusest, mida Barack Obama päevil ei saa Lähis-Ida poliitika osas kuidagi samastada USA Kongressiga, on neil mingi võit käes, sest esmaspäeva õhtul algasid Washingtonis Iisraeli-Palestiina kõnelused läbirääkimiste üle – asi, mille nimel (uus) riigisekretär John Kerry oli kuus korda osalisi väisanud. Tõsi: viimasel korral Iisraeli liidreid vältides ja palestiinlastega kolmel korral kohtudes – need on detailid, mida saab nii ja teisiti võtta.

Fakt on see, et Iisrael pole lubanud elamuehitust lõpetada, kuid samas tehti teatavaks 104 palestiinlasest vangi vabastamine, mis nagu oleks järeleandmine, kui poleks tulnud samaaegset Euroopa Liidu otsust kuulutada Liibanoni Hezbollah’ rühmituse sõjaline tiib terroristlikuks organisatsiooniks.

Washingtoni edu just ja praegu on seda kaalukam, et kohe-kohe saab kõigile ilmsiks: Süüria kodusõda läheb Moskva poolt algusest peale pakutud lahenduse suunas. Veel rutem – juba sel laupäeval läheb president Vladimir Putin Iraani uue presidendi Hassan Rohani ametisseastumise tseremooniale ja nopib kõik loorberid kui esimene suurvõimu esindaja seal, kus teised ei oska asju ajada.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles