Kommentaar: Annekteerimised 1908/14, 1940, 2014

Toomas Alatalu
, politoloog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Krimmis algas kõik Vene mereväebaasist.
Krimmis algas kõik Vene mereväebaasist. Foto: Reuters

Esimese maailmasõja algusest peaks meie kõrva kõige rohkem teritama fakt, et Austria-Ungari troonipärija Franz Ferdinand tapeti protestiks Bosnia-Hertsegoviina annekteerimise vastu. Meid ju ka ”annekteeriti“, sest nii nimetatakse paljudes Lääne väljaannetes neid 1940. aasta sündmusi Balti riikides. Meie ise nimetame seda okupeerimiseks.

Äsjast Krimmi vallutamist hinnatakse annekteerimiseks. Kui otsida abi teatmeteostest ja rahvusvahelistest kokkulepetest, meeldib suurriikidele küll uusi alasid jõuga vallutada ehk okupeerida, kuid okupantide nimetust kanda nad ei taha. Sestap üritavad nad esimesel võimalusel oma tegevust ja võimu võõral territooriumil kuidagi legaliseerida, korraldades valimised või rahvahääletuse, et pärast seda nimetada toimunut annekteerimiseks ja tegijat annekteerijaks.

Bosnia-Hertsegoviinaga oli aga nii, et kui toonased suurriigid jagasid 1878. aastal Berliini kongressil omavahel ”Euroopa haige mehe“ ehk (Ottomani) impeeriumi alasid Balkanil, lubati Bosnia-Hertsegoviina Austria-Ungarile.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles