Pangad ei luba kaupmeestel kaardimakse miinimumi seada

Teet Roosaar
, uudistetoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: PP

Kauplused, mis kehtestavad kaardimaksetele miinimumsumma, rikuvad pangaga sõlmitud lepingut, klient peab saama kaardiga tasuda ükskõik kui väikese ostu eest.

Ühes Pärnu Vanal turul asuvas kaupluses on välja pandud sildid “Kaardimakse alates kolmest eurost”. Samalaadseid teateid näeb aeg-ajalt mujalgi, sest kaupmehed ei taha pangale terminali kasutamise tasu maksta.

Terminali kasutamise tasud on konfidentsiaalsed ja lepitakse iga kaupmehega kokku eraldi. Enamasti suudavad suuremad kaupluseketid välja kaubelda soodsama protsendi ja väikekaupmehed kurdavad, et pank küsib neilt liiga palju.

Toimetuse andmetel maksavad kaardimakseterminalide kasutajad Eesti suurematele pankadele üks kuni kaks protsenti ostusummalt. Ostusumma suurusest tasu ei sõltu ja kui maksta pangakaardiga näiteks üheeurose jäätise eest, peab väikekaupmees pangale loovutama ligikaudu kaks senti.

Väikekaupmehed võivad need kaks senti kauba hinnale lisada, kuid kaardimaksetele miinimum- või maksimumsummasid nad seada ei tohi. Nii Swedbanki kommunikatsioonijuht Kristi Roost kui SEBi kommunikatsioonijuht Evelin Allas kinnitasid, et nende lepingud seda ei luba.

“Kui vihje saame, võtame ühendust ja palume niisuguse tegevuse lõpetada,” lausus Roost vastuseks küsimusele, mida teha, kui kliendil ei lubata väikese ostu eest pangakaardiga tasuda.

Allas rääkis, et SEB pakub ka laatadel kaupa müüvatele inimestele soodsa hinna eest terminale. Ta soovitas väikekaupmeestel mõelda, kas nad saadavad sularahata ostja konkurentide juurde või teevad nende elu mugavamaks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles