Miks surmasuhu sattunud neiu mahajäetud pumplasse üldse turnis?

Eno-Gerrit Link
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pumplasse pääsemiseks tuleb ronida vee kohal kõrguval metallkonstruktsioonil.
Pumplasse pääsemiseks tuleb ronida vee kohal kõrguval metallkonstruktsioonil. Foto: Ants Liigus

Laupäeval õhtupimeduses Pärnu jõe ääres asuvasse kunagise linakombinaadi pumplasse mitme meetri sügavusse jäisesse vette kukkunud 17aastasel neiul oli kõvasti õnne, et tema appikarjeid kuulis Jaansoni rajal jalutanud soomlasest naine, kes kohe juhtunust päästjatele teada andis.

Kõne häirekeskusse tuli kell 19.27. Mõne minuti pärast olid päästjad telefoni otsas juhtnööre jagava helistaja abiga kohal ja kolme meetri sügavuses umbes kümnekraadises vees appi hüüdnud neiu kell 19.42 meedikutele alajahtumistunnustega üle antud.

Lääne päästekeskuse ennetustöö büroo juhataja Piret Seire sõnutsi ei oleks neiu omal jõul kunagise pumbajaama umbes nelja-viie meetri kõrgusest telliskiviseinast üles saanud. Neiu olevat ulatunud pumpla seinale kinnitatud redeli otsani, kuid üles ronida ei suutnud. „Veetemperatuur on juba küllalt madal ja vette kukkudes langeb kehatemperatuur kiiresti. See oli väga õnnelik õnnetus, et talle ruttu appi jõuti ja elu päästeti,“ tunnistas Seire.

Kunagise linavabriku pumpla asub Rääma ja Raba tänava ristmiku lähedal. Jõe ääres looklevast Jüri Jaansoni nime kandvast terviserajast jääb see paarikümne meetri kaugusele, pumpla ja terviseraja vahele jäävad muruplats ja võsa.

Et pumplasse pääseda, tuleb veidi vaeva näha ja ronida paari meetri kõrgusele torustikku toetava metallist karkassi peale. Karkassi peal tuleb pumplasse pääsemiseks läbida umbes kümmekonna meetri pikkune teekond kitsukesel, umbes kolmekümne sentimeetri laiusel metallplaadil. Esimesel kaheksal meetril saab visa pumplasse ronija hoida kinni käsipuust, viimasel paaril meetril kätele tuge enam pole. On ainult kitsas jalgealune pumpla sissepääsuni, millel ust ees ei ole.

Nõrgema närviga ja kõrguse kartjatele on sellise teekonna läbimine paras katsumus päevavalgeski.

Pumplas sees, umbes kolme meetri kõrgusel veepiirist, on metallplaadist põrand, milles neli umbes meetrise läbimõõduga nelinurkset auku. Ühest neist laupäeva õhtul hätta sattunud neiu vette sadaski.

Laupäevane õnneliku lõpuga õnnetus juhtus aga ajal, kui väljas oli juba pime. Tekib küsimus, miks 17aastane neiu pimedal ajal käidavatest teedest eemal asuvasse pumplasse turnis. Miks ta läbi põranda kukkus ja kas ta oli pumpla juures üksi?

Nendele küsimustele peaksid vastuse andma selgitused politseile. Uudise valmimise ajaks ei olnud neiu uurijatele ütlusi veel andnud.

Pärnu linnavalitsuse andmetel kuulus mahajäetud pumpla kunagi linakombinaadile, aga on praegu peremehetu ehitise staatuses.

Et õnnetusi edaspidi vältida, lubab linnavalitsus juurdepääsu pumplasse likvideerida. „Linn lõikab juurdepääsu torni ära ehk laseb fermi eemaldada,“ teatas linnavalitsuse pressiesindaja Maria Murakas.

Millal pumplasse viiv konstruktsioon maha võetakse, ei osanud Murakas öelda. „Arvatavasti lähimal ajal,“ arvas ta.

Nii Murakas kui Lääne päästekeskuse pressiesindaja Kristi Kais märkisid, et maha jäetud või varisemisohtlikesse ehitistesse ei tohiks võõrad siseneda.

„Maha jäetud ja varisemisohtlike rajatiste omanikud peavad samuti seisma hea selle eest, et kõrvalised isikud nendesse ei pääseks,“ seletas Kais.

„Vanemadki peaksid oma lastele selgitama, et kuigi niisugused kohad võivad tunduda põnevad, ei tohiks neisse uudistama minna,“ lisas Kais.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles