Kommentaar: Ukrainast ja 8/9. mai tähistamisest

Toomas Alatalu
, politoloog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ukraina siseministeeriumi pataljon ”Püha Maria“ saadetakse peatselt Ida-Ukrainasse rindele.
Ukraina siseministeeriumi pataljon ”Püha Maria“ saadetakse peatselt Ida-Ukrainasse rindele. Foto: Reuters

Sõjapidamises võhikust kodanik saab aru, et Donbassis sõdivatel Ukraina vägedel läheb kehvalt. Vene telekanalite reporterid ei jõua ära rääkida, kuidas ohvitserideta jäänud – läksid ilmselt ööseks koju magama – noorsõdurid on ikka ja jälle kerge saak öörünnakuid armastavatele separatistidele ja nende lipu all sõdivale kirevale seltskonnale.

Taas (nagu mullu augustis) on suur Ukraina väeüksus ümberpiiramise ohus. See sundis president Petro Porošenkot algatama kontaktgrupi järgmist kokkutulekut Minskis. Mäletatavasti saadi varem kokku 5. ja 19. septembril. Sedapuhku ei istutud 30. jaanuaril ühise laua taha ja 31. jaanuaril tõdeti, et puuduvad 5. septembril dokumendile allkirja andnud separatistide peamehed Aleksandr Zahhartšenko ja Igor Plotnitski, ja mindi laiali. Ametlikult seepärast, et separatistide juhtide asetäitjad kinnitasid, et nemad on volitatud relvarahujooneks pidama vaid praegu kehtivat, samal ajal kui muu seltskond pidas silmas 5. septembri seisu.

Kõneluste nurjumise peapõhjus oli ilmselt muus ja väidan, et mõlemad pooled on orienteeritud käimas oleva suurlahingu võitmisele. Mõistagi kiirendaks see relvakonflikti lõppemist ja tulenevalt sellest, kes peale jääb, pakuks mingid hoomatavad ajapiirid kogu ettevõtmisele.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles