“Ideaalse” vee filtri eest küsitakse 990 eurot

Asso Puidet
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Poleks veefilter paigaldamise käigus lagunenud, voolaks Endel Roosimetsa kraanist täna juba läbi 990eurose veefiltri lastud “ideaalne” vesi.
Poleks veefilter paigaldamise käigus lagunenud, voolaks Endel Roosimetsa kraanist täna juba läbi 990eurose veefiltri lastud “ideaalne” vesi. Foto: Urmas Luik

Läinud kümnendi lõpul laia haardega tegutsenud hirmkallite veefiltrite müüjad on Pärnus taas aktiveerunud: AS Pärnu Vesi on viimasel ajal saanud iga nädal kõnesid inimestelt, kelle uksele on müügimehed vee kvaliteedi mõõtmise ettekäändel koputanud.

“Inimesed on üsna segaduses, sest nad ei saa aru, kas need mõõtjad on kuidagi meiega seotud või kas tõesti on vesi nii paha,” ütles Pärnu Vee infosekretär Anneli Põhjala. Mõlemale küsimusele vastab Põhjala kindlalt “ei”. Pärnu vee kvaliteet mahub etteantud normidesse ja müügimehed pole Pärnu Vee kontorist teele läkitatud.

Võimalik, et veefiltrite turul on teisigi tegijaid, ent üks ettevõtteid, mis Pärnus 990euroseid veefiltreid pakub, on Tallinnas registreeritud Veekvaliteet OÜ, mille üks juhatuse liikmetest Risto Jaanson oli veel 2010. aastal Kvaliteetvesi OÜ juhtaja.

“Kvaliteetvesi OÜ suhtes on tarbijakaitseametile laekunud mitu kaebust, kus tarbijad kurdavad, et seadmed on läinud katki, kuid remondi tegemiseks müüjaga ühendust ei saa,” sõnas tarbijakaitseameti avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski. Et amet ei ole firmalt adekvaatset vastust saanud, soovitab Turetski olla nimetatud ettevõtte suhtes “äärmiselt tähelepanelik ja ettevaatlik”.

Kenad poisid

Pärnus Kitse tänava korrusmajas elavad Endel ja Liidia Roosimets puutusid Veekvaliteet OÜ sõnaosavate müügimeestega kokku läinud nädalal. Enne kui nad arugi said, mida õigupoolest teevad, olid nad maksnud 300 eurot käsiraha ja kohustunud vastavalt lepingule pärast seadme paigaldamist tasuma järgmise 24 tunni jooksul veel 690 eurot.

“Väga kenad poisid olid ja nad nii ilusti rääkisid, et tervis läheb palju paremaks ja see vesi on kvaliteetne,” tunnistas Liidia Roosimets, et oli kaasaga otsekui hüpnotiseeritud.

Potentsiaalsete klientide töötlemine hakkas pihta köögikraanist voolava vee kvaliteedi mõõtmisega. “Ma andsin klaasi, ta pani selle kraadiklaasitaolise asja sinna sisse ja ütles siis, et “oi, nii kõrget näitu me pole veel näinudki!”,” ehmatanud müügimees naise päris ära.

Sellest, mis näit see nii kõrge oli, Liidia Roosimets täpselt sotti ei saanudki. Küll aga mõistis, et kui seda vett edasi pruukida, pole matused enam kaugel.

Ent kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Järgnevalt tutvustanudki noormehed masinat, mille abil vääramatut surma ja võimalikke tervisekahjustusi edasi lükata. “Neil olid aparaadid suure kohvriga kaasas ja mõõteriistad olid ja ühendasid vee süsteemiga,” rääkis Endel Roosimets.

Protseduuri resultaati esitleti kahes klaasis. Ühes sillerdavalt puhas vesi, teises väidetavalt sellestsamast veest eraldatud lahustuvaid osakesi sisaldav hallikas vedelik ehk kõik see soga, mida filtreerimata vett joovad inimesed endale sisse kallavad.

Tagumine kord

Vaatamata sellele, et vanapaar on juba aastaid seda väidetavalt saastatud vett joonud, kurtmata tervisehädade üle, oli demonstratsioonesinemine nii veenev, et Endel Roosimets oli juba peaaegu valmis puhastusseadme eest 990 eurot välja käima. Et ta veel natuke kahtles, kas asi ikka õige, andsid müügimehed talle endi sõnutsi rahuloleva kliendi kontaktandmed. Mõni tund hiljem oligi eakas mees seda meelt, et veefiltrit on tal hädasti tarvis.

Isegi see, et seade paigaldamise käigus purunes ja köögipõrandale tekkis kohaliku tähtsusega veekogu, ei pannud paaril häirekelli tööle.

“Alles siis, kui nad ära läksid, hakkasime mõtlema, mida me siis nüüd oleme teinud ja millega me nõustusime,” sõnas Liidia Roosimets. “Eks see ole meile õppetund ja olgu see tagumine kord.”

Roosimetsad suutsid endale kindlaks jääda järgmisel päeval, kui Veekvaliteet OÜ juhatuse liige Risto Jaanson ja müügiesindaja Paul Kask nende juurde seadme varuosaga naasid.

Resoluutselt teatas Endel Roosimets, et viigu nad oma aparaat minema ja andku talle 300 eurot tagasi. Sellega Jaanson ja Kask leppisidki. Ainult et oma raha saavat klient tagasi nelja nädala jooksul.

Numbritega pulk

Kase selgitusel tuleb ikka aeg-ajalt ette, et inimesed ümber mõtlevad ja kallist seadmest loobuvad. Lepingust loobujaid olla tema hinnangul kolm–neli protsenti nende paarist tuhandest kliendist.

“Kui nad on oma raha tagasi saanud, siis on väga tänulikud: kes pakub, et noh, poisid, teeme pudeli viina teile välja, ent sellest me keeldusime,” kinnitas Kask, et ettevõte on kõigile vastu tulnud. “Lihtsalt inimesed teinekord teevad emotsiooni peale otsuse ja sellest tulenevalt … Ise ka vahel ostad poest mõne kallima asja ära ja pärast mõtled: kas mul oli ikka seda särki vaja?”

Ehkki on suur vahe, kas emotsiooni ajel osta paarikümneeurone särk või 990eurone veepuhastussüsteem. “Ütleme niimoodi, et see ongi kallis aparaat, sest tal on mitmeastmeline puhastus, väga suur tihedus, palju seadmeid: lisakraan ja nii edasi,” seletas Kask.

Aga mida on vaja veest mitmeastmelise puhastusega filtreerida? “Seal on siis kõiksugune lubi, raud. Vaadake, ka puhastusjaamas on vesi ühe kvaliteediga, aga torud on kohati vanad, nii et kui see vesi tuleb läbi vanade torude, siis ma ei ütle, et kohe see vesi täielikuks saastaks muutub, ei, mitte seda, aga me lähtume ideaalse joogivee normidest,” selgitas Kask, kelle väitel ei tohi ideaalses vees olla liitri kohta üle 50 milligrammi lahustunud aineid ja nemad tahavad pakkuda inimestele just ideaalset vett. “Seal on väga suur vahe, kas me räägime lihtsalt veest, mida võib tarbida, või ideaalsest.”

Lahustunud ainete kogust mõõdavad mehed TDS-meetriga. “See on selline pulk, tal on ekraan, paneme selle vette … Ta on selline pulk, ütleme jäme pliiats, tal on numbrid peal, et sellega saab aru, mis näiduga,” rääkis Kask.

Ise usub

Pärnu Vee labor aga analüüsis juba 2010. aastal sellal Kvaliteetvee müüdud veefiltri läbinud vett ja võrdles seda filtreerimata veega. Tulemus näitas, et rauasisaldus oli mõlemas proovis sama.

Filtreeritud vees olid langenud ainult elektrijuhtivus, karedus ja mineraalsoolade sisaldus. Pärnu Vee labori juhataja Ene Udusalu selgitusel tähendab see, et veest olid eemaldatud inimorganismile vajalikud kaltsium ja magneesium. “Arvatavasti on tegu veepehmendusfiltriga ja seda vett võiks kasutada kodumasinate, näiteks pesu- ja nõudepesumasinate säästmiseks, kuid juua ei ole seda vett soovitav,” ütles ta toona Pärnu Postimehele.

Kask möönab, et loomulikult võtab filtrisüsteem veest mingil määral ära kaltsiumi ja magneesiumi nagu lubja- ja rauaosakesedki. “Aga samal ajal on niimoodi, et me saame neid mineraale toitudest,” argumenteeris Kask, kel on vankumatu usk enda müüdavasse kaupa. Omal tal küll statsionaarset filtrisüsteemi kodus ei ole, kuid ta kasutab sedasama kaasaskantavat süsteemi, millega inimesi veenab. “Täiesti ausalt öeldes: eile õhtul tegin neli ja pool liitrit endale pudelitesse,” kinnitas ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles