Pärnumaal teevad sügiskündi seapõrsad

Raido Keskküla
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pihlaka talus teevad seapõrsad sügiskündi.
Pihlaka talus teevad seapõrsad sügiskündi. Foto: Erakogu

Pärnumaal Audru vallas Soomra külas asuvas Pihlaka looduskeskuses künnavad sellel sügisel peenramaad viiekuused seapõrsad Aino ja Emili. Pooletunnise tuhnimise tulemusena valmib korralikult kobestatud ja väetatud peenar, mille perenaine peab vaid rehaga sirgeks tõmbama.

Niisugune sügiskünd on igati keskkonnasõbralik. Õhku ei paisata traktori kütusest tulevaid heitgaase ja kasutamata jäävad kunstlikud väetised,“ ütles Pihlaka looduskeskuse perenaine Katrin Pirs.

Idee kasutatada kärssninasid põllutööl sündis Pirsil labidaga peenraid kaevates ja notsude tegevust jälgides. Pirsi sõnutsi naudivad põrsad niisugust töötegemist tunduvalt rohkem kui inimesed ja tulemused on suurepärased.

„Vaid poole tunniga on ühe peenra jagu maad läbi tuhnitud, tuleb vaid eemaldada umbrohujuured ja rehaga peenrad tasandada,“ sõnas Pihlaka looduskeskuse perenaine. Samuti ei kasuta tema sõnutsi sead töötamiseks kütust, saavad ise juurikaid nosida ja ühtlasi väetavad tulevast aiamaad.

„Keskkonnasõbralik eluviis on minu jaoks väga oluline,” ütles Pirs ja lisas, et põrsaste küntud peenardel leiavad oma koha paljud looduslikud ravimtaimed, mida looduskeskusel järgmisel aastal plaanis tutvustama on hakata. Ürdiaed on osa looduskeskuses valmivast programmist „Korjame loodusest söödavaid taimi”, mille eesmärk on tuua inimesed loodusele lähemale.

Pihlaka looduskeskus on 2003. aastast tegutsev mittetulundusühing, mille peamine eesmärk on säilitada ja tutvustada eesti tõugu koduloomi.

Talu loomapargis on üle 100 looma ja linnu ning paljude liikide minivormid. Peale loomapargi kuuluvad looduskeskusesse vanavara eksponeeriv muuseumimaja ja tähistatud loodusrajad.

Rajamisel on looduslikke ravimtaimi tutvustav ürdiaed ja rahvajutte illustreeriv legendipark.

Looduskeskus tegeleb ökoloogilise eluviisi tutvustamise ja propageerimisega ning teemakohaste koolituste korraldamisega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles