Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Kõrgrõhkkond jääb Läänemere ümbrusse ja hoiab sajud meist eemal.

Pärnu linnavalitsus võtab vastu sel sügisel esimesse klassi mineva lapse toetuse taotlusi. Toetuse suurus on 50 eurot.

Pärnakas Maarja Lehe perele üheksa aastat tagasi koos lillikimbuga majaõnneks kingitud bambusepulk on kavanud ligi nelja ja poole meetri pikkuseks ja perel on mure, et taim majja ära mahutada.

Täna varahommikul leidsid politseiametnikud Pärnumaal Libatse kandis öö metsas veetnud 58aastase mehe.

(1)

Kuigi projekti „Linnalehmad“ raames Pärnu rannaniidu looduskaitseala hooldavad 150 lihaveist tunduvad rahulolevad, on nende omanik Georg Artma otsustanud pidevate varguste ja vandaalitsemiste tõttu Pärnus mitte jätkata. Keskkonnaameti sõnul on aga projekt suures plaanis olnud edukas.

Pärnus algavad järgmisel nädalal Valentin Kuigi ja Manfred Vainokivi mängufilmi "Perekonnavaled" võtted.

Eile helistas Pärnu linnapea Toomas Kivimägi avatuks Pärnu Raeküla kooli äsja renoveeritud algklasside hoone. Uus koolihoone saab esimeseks koolimajaks kolmele esimesele ja ühele teisele klassile.

Teadmiste päeva lipuehtes Pärnumaa linnades ja külades helises eile koolikell esimest korda 928 tüdrukule ja poisile, kellele aktustel sooviti visadust tarkust taga nõuda.

Pärnu Mai kool alustab sel õppeaastal uue põhikoolina, ühisgümnaasiumi ja Mai kooli õpilastest on kokku saanud linna suurim kool.

Eile avatud Raeküla kooli algklasside maja võib pidada Pärnu kõige nüüdisaegsemaks renoveeritud koolihooneks, mis 1. septembril oli valmis õpilasi vastu võtma.

Suigu lasteaia-algkooli pere kogunes teadmiste päeva hommikul aktusele, sügismeeleoluliseks kujundatud saalis olid aukohal viis kooliuusikut, kellele nende esimene õpetaja Aive Annuste andis pidulikult kätte aabitsa.

Kõik kooliteed alustavad õpilased üle Eesti saavad politseilt õppeaasta alguse puhul kingiks liiklusaabitsa.

Ajutine piirikontroll Pärnumaa piiripunktides on kulgenud suuremate sekeldusteta. Pühapäeval tuli üks Venemaa kodanik siiski saata sinna, kust ta tuli – Lätti.

Lõikuskuu viimasel päeval lehvisid Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus Kaitseliidu kooli ja kõigi malevate ning eriorganisatsioonide lipud, puupüsti rahvast täis pühakojas esines kõnega Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili.

1. SEPTEMBER tõi haridus- ja teadusministeeriumi teatel Eesti üldhariduskoolides koolipinki 137 000 last ja noort, neist esimesse klassi 15 000. Töö algab kokku 545 üldhariduskoolis, nende seas 15 puhtas gümnaasiumis, millest omakorda viis on riigigümnaasiumid.

Uus nädal tõi kaasa uue elurütmi, sest algas õppetöö. Nädala juhatas sisse haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ülevaatega algavast õppeaastast, lubades, et kodulähedase põhihariduse ja valikurohke gümnaasiumihariduse tagamiseks investeeritakse lähema seitsme aasta jooksul üle 240 miljoni euro Euroopa Liidu ja Eesti riigi raha. Uue ja parema tuleviku nimel tuleb taluda ebamugavusi praegustel õpilastel.

Kunstiakadeemia tudengid pakkusid vabariigi 100. aastapäeva tähistava monumendi püstitamiseks rohkelt ideid, millest omapärasemad olid riigi rajajate nägudega mänguväljak, platsile kirjutatud iseseisvusmanifest ja esimeste klasside täiendatavad aastate tähised.

Laupäeval pärast päikeseloojangut süütasid Pärnu randa kogunenud inimesed maa ja vee piiril sadu küünlaid ja tõrvikuid, tähistades nii Läänemere-äärsetes riikides iga-aastast augusti lõpus peetavat muinastulede ööd.

Pärnumaal jätkub hea tava tõsta ettevõtlusnädalal pjedestaalile oma parimad, nii ärgitabki Pärnumaa ettevõtlus- ja arenduskeskus (PEAK) esitama tunnustamist väärivaid ettevõtteid, mis pakuvad tooteid ja teenuseid, loovad töökohti, kindlustavad omavalitsustele avalike ülesannete täitmiseks maksutulude laekumise.

 

Pärnu Postimees loosis Pärnus Vallikääru aasal taimelaadal oma tellijate vahel, kes olid ette võtnud laadakülastuse, välja suure peenratäie püsililli.

 

Üleeile kella 10 ajal toimus liiklusõnnetus Pärnumaal Tahkuranna vallas Tallinna-Pärnu-Ikla maantee 142. kilomeetril, kus vasakpööret sooritanud sõiduauto Audi A8, mida juhtis 36aastane Maichael, ei lasknud läbi vastassuunas otse liikunud sõiduautot Volkswagen Passat, mida juhtis 34aastane Ivika.

 

Pühapäeval kella 8.25 ajal toimus liiklusõnnetus Häädemeeste vallas Rannametsa-Ikla tee 5. kilomeetril, kus mööda peateed sõitnud rollerile, mida juhtis 52aastane Andres, sõitis vasakult poolt kõrvalteelt otsa sõiduauto Audi 80, mida juhtis 61aastane Urmas.

 

Üleeile kell 9.40 said päästjad teate, et Sauga vallas Tammiste külas on metsast leitud umbes üks liiter elavhõbedat.

 

Pärnumaal Reiu puhkekeskuses toimunud rahvusvahelises noortevahetuslaagris said noored nõuandeid seksuaalkasvatuse ja -tervise kohta ning kolm neist nõustus muljeid Pärnu Postimehega jagama.

Läinud reedel jõudsid Pärnusse Lõuna-Korea rattasõitjad, kes on võtnud ette 15 000 kilomeetri pikkuse rattaretke Saksamaalt Berliinist Lõuna-Koreasse Souli.

Rootsi kiirmoebrändi H&M esimese Pärnu kaupluse avamine meelitas kohale sadu ostuhuvilisi.

Teatawasti korraldab maakonnawalitsus maakonna waldades wiimaste asjaajamise rewideerimist. Kui maakonna rewidendid 26. augustil s.a. Kaisma walla asjaajamist rewideerima ilmusid, teatati neile, et wallaraamatud wallasekretäri poolt, kes ühtlasi ka riigikogu ja Pärnu maakonna Polli rewideerimise kommisjoni liige, Tallinna olewat wiidud.

Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Allar Raja ja Kaur Kuslap said sõudmise maailmameistrivõistlustel Amsterdamis nagu mullu Lõuna-Koreaski viienda koha.

Pärnu linnameeskond pidi Eesti jalgpallimeistrivõistluste esiliigaturniiri 27. voorus tunnistama võõrsil Viljandi Tuleviku paremust.

 

Politsei teatel möödus Pärnumaal esimene koolipäev liikluses vahejuhtumiteta ja nii sõidukijuhid kui jalakäijad olid üksteise suhtes hoolivad.

Lasteombudsmani eestvedamisel valmis kodulehekülg „Kool kiusamisest vabaks“, kust leiab praktilisi soovitusi kiusamise ennetamiseks ja kiusamisjuhtumite lahendamiseks.

Täna avas oma uksed Pärnu Raeküla kooli äsja renoveeritud algklasside hoone, mis saab esimeseks koolimajaks kolmele esimesele ja ühele teisele klassile. Igati nüüdisaegseks ning laste ja nende õpetajate vajadustele vastavaks kohendas maja YIT Ehitus. Majas asuvad viis klassiruumi, õpetajate tuba ja poiste tööõpetusklass, silma rõõmustavad lugemispesad koridoris ja õuesõppeks sobiv puitterrass.

Pärnu uues põhikoolis – Mai koolis – alustas õppetööd ligi 850 õpilast. Kuna kooli põhimajas käib remont, tähistasid vanemad klassid õppeaasta algust aktusega Pärnu kontserdimajas. Neli esimest klassi alustasid kooliaastat Strandi hotellis.

(3)

Septembri keskmine õhutemperatuur on normist veidi kõrgem (norm 9,9 kuni 12,7 kraadi). Sademeid on normist vähem, kohati normi piires (norm 64 kuni 86 mm).

Ligemale 1300 elanikuga Are vallas on kaks kooli ja üks lasteaed, mis asub Suigus kui suurimas külas. Teadmistepäeval avati Suigu lasteaias-algkoolis uus lasteaiarühm, et leevendada lasteaiakohtade vajadust ja saada jagu kohaootel olijate järjekorrast.

(4)

Kuigi tavapäraselt päästeametil kutsetunnistustega korstnapühkijatega probleeme ei ole, siis Lääne päästekeskuse tööpiirkonnas on teada kahetsusväärne juhtum, kus korstnapühkija, kellel on kõik vastavad õigused olemas, kuritarvitas selgelt oma kutsetunnistust ja tellija usaldustki. Nimelt parandas korstnapühkija küttekoldeid montaaživahuga.

Pärnumaa päästjad käisid nädalavahetusel kustumas viit autopõlengut. Inimesed neis viga ei saanud.

Eelmise nädala lõpul põles Pärnumaal Halinga vallas umbes seitse hektarit viljapõldu.

Reede õhtul kutsuti päästjad appi Pärnu randa, kus teataja sõnul on umbes 200 meetri kaugusel meres hädas purjelaudur.

(2)

Äsja lõppenud augustikuu pakkus meile ilma rindel nii kõva kuumust kui ka ohtralt vihma.

Eile kell 9.40 said päästjad teate, et Sauga vallas Tammiste külas on metsast leitud umbes üks liiter elavhõbedat.

Eeloleval nädalavahetusel Pärnus toimuv Jüri Jaansoni kahe silla jooks toob peale kodu- ja välismaiste tippude rajale mitu tuhat spordisõpra, pakkudes muuhulgas lustakaid ja harivaid vahepalu.

Eile kella 10 ajal toimus liiklusõnnetus Pärnumaal Tahkuranna vallas Tallinna–Pärnu–Ikla maantee 142. kilomeetril, kus vasakpööret sooritanud sõiduauto Audi A8, mida juhtis 36aastane Maichael, ei lasknud läbi vastassuunas otse liikunud sõiduautot Volkswagen Passat, mida juhtis 34aastane Ivika.

Eile kella 8.25 ajal toimus liiklusõnnetus Pärnumaal Häädemeeste vallas Rannametsa-Ikla tee 5. kilomeetril, kus mööda peateed sõitnud rollerile Baotion, mida juhtis 52aastane Andres, sõitis vasakult poolt kõrvalteelt otsa sõiduauto Audi 80, mida juhtis 61aastane Urmas.

(1)

Alates täna kella kahest kehtib Eestis taas piirikontroll kõigile siia saabujaile. Esimesed kaks tundi piirikontrolli Ikla piiripunktis Pärnumaal näitasid, et üldiselt olid piiriületajad muutusest teadlikud. Vaid mõnel juhul polnud riiki sisenejal isikut tõendavat dokumenti ning nendele olukordadele leiti lahendus.

Esmaspäeval on teadmistepäev ja sel puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud.

Eesti sõjameeste mälestuskirik Toris ei tahtnud tänasel tänujumalateenistusel mahutada kõiki osalejaid, istepingid olid viimse kohani hõivatud, seepärast seisti seinaveerteski.

Pärnus avab esmaspäeval uksed Raeküla kooli renoveeritud algklasside maja.

(3)

Homme on kõrgrõhuala kese Soome kaguosas, seejärel aga nihkub aeglaselt Baltimaade kohale. See tagab septembrikuu alguses peamiselt sajuta ja nõrga tuulega ilma.

Täna peeti Pärnumaal Vändras suurt romurallivõistlust – Vänra romuringi, millest võttis osa mitu järvakatki.

Küsitluses on osalenud  inimest