Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Täna õhtul esietendub Endlas “Meie aja kangelane”, mis on lavale toodud vene kirjanduse kuldvarasse kuuluva Mihhail Lermontovi samanimelise teose järgi.

Tantsuõpetaja ja kauaaegne pedagoog Elma Killing (pildil) on pärjatud imelise vanaema austava nimetusega, mis kuulutatakse välja homme pealinnas Poska villas.

Oleks väga lihtne, kui koolitulistaja profiil oleks üheselt äratuntav ja ohu saaks juba eos elimineerida. Ent ei ole nii, nagu kinnitas Pärnumaa Rajaleidja keskuse psühholoog Triin Saluveer.

Maavanem Andres Metsoja osales eile Häädemeestel politsei- ja päästehoone sarikapeol, nurgakivi pandi hoonele kaks kuud tagasi ja tööde tähtaeg on tuleva aasta mai.

 

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) poliitikud Eerik-Niiles Kross ja Yoko Alender lähevad üle Reformierakonda.

 

Lääne prefektuur lõpetas ringkonnaprokuratuuri loal kriminaalmenetluse Diana Aitai surma asjus. Noor naine kukkus 2011. aasta 26. jaanuaril Pärnu jõe ääres linnale kuuluval maa-alal kaanega katmata kaevu ja hukkus.

Vastab Liina Kuura, eLasteaed.ee tootejuht

Arutelude teemaks saanud haridus- ja teadusministeeriumi otsus pikendada 2015/2016. õppeaasta talvevaheaega 10. jaanuarini on rutiinne resolutsioon, mida pole mõjutanud ministeeriumivälised tegurid.

Oktoobri lõpp on olnud üsna soe ja mööduva nädala öine temperatuur küündis isegi seitsme soojakraadini. Päevane temperatuur oli omakorda kümne kraadi piires ja mõnel päeval ulatus isegi 12 kraadini. Sademeid tuli vaid mõni millimeeter. Kokkuvõttes võib öelda, et oktoober oli Lõpel keskmisest paari kraadi võrra soojem ja sademeid tuli ainult 38 millimeetrit, mis on alla poole kuu normist.

 

Pärnus kolmapäeval alanud Briti nädala kavas oli neljapäeval luuleõhtu Café Grandis.

Alles see oli, kui Pärnu vallikraavis elanud kopra peletas uut elupaika otsima Vallikääru rekonstrueerimine. Nüüd on koprad end sisse seadnud Ülejõel, otse Härma kaubahoovi vastas vanasse savikarjääri tekkinud tiigis.

Pärnu-Rakvere-Sõmeru maanteel Pärnu ja Sauga valla piiril hooldekodu juurest üle tee aiamaade vahele tõmmatud 300- meetrine kraav poole uus, vaid olemasolev puhastati ja süvendati, märkis maanteeameti Lääne regiooni ehitusosakonna peaspetsialist Gregor Reimets.

 

Kihnlased on kaasatud kahe küsimustiku täitmisesse, üks neist käsitleb Kihnu kultuuriprogrammi kokkuvõtet aastate 2008–2014 kohta ja teine väikesaarte arengut.

 

Küsimus suurele ringile: millises Pärnumaa talus on olnud karjapoisiks Pärnu Postimehe asutaja Jannsen, käinud lõunasöögil hilisem president Päts, suvitanud kirjanik Tuglas ja valminud Särgava kaksikromaan “Lähme linna kirjutama…”? Õige vastus on Särghaua talu Kurgja külas.

Kaks nädalat tagasi krooniti Pärnu neiu Lisanna Laanela (18) juunioride klassis Eesti meistriks fitnessis ja nüüd unistab näitsik suurematest võistlustest.

Linlase silma rõõmustab alati, kui mõni ajahambast puretud lääpas “vanake” hooliva omaniku käe alla korda saab.

“Olen ehitanud põhiliselt tänapäevaseid hooneid. Rekonstrueerimine oli minu jaoks uus teema, tundus kontimurdev ja põnev ning see võluski,” meenutab Pärnus Suur-Posti 3 asuva kahekorruselise puidust eluhoone renoveerimise ette võtnud Harjumaa mees Tõnu Korts.

See on üle krohvitud palkmaja Esplanaadi 5, mille renoveeris tervikuna Tallinna lähedal tegutsev ettevõtja. Pärnus Esplanaadi tänaval asuva ajaloolise hoone korterite siseviimistlusel tuli appi LVM Kinnisvara, tellides sisearhitekt Tiiu Truusilt sisekujunduse. Hoone on ehitatud 20. sajandi esimesel poolel.

See on pärand, mille väärtustamine on päevakorda tõusnud alles viimastel kümnenditel. Osalt on see seotud ehitusmaterjalide ajalooga – puit oli odavam, kättesaadavam, vähem vastupidav, tuleohtlikum ehk polnud nii väärtuslik –, osalt puitehitiste rohkusega.

Sindis aadressil Pikk 2 (pildil) asuv puumaja on ehitatud 1939. aastal. See on sindelkatusega püstpalkmaja, mille ehitas omaaegne tisler Jüri Soontalu. Maja on kõrge püstviiluga.

 

Pärnu korvpallimeeskonna staažikaim liige Taavi Hämarsalu arvab, et praeguse koosseisu tase on võrreldav tunamulluse Priit Vene meeskonnaga, kogemustelt ehk etemgi.

Korvpalliklubi Pärnu meeskond kaotas Eesti meistriliiga sarjas Tallinnas nagu ikka jõukohasele, aga ebamugavale TTÜ-le 70:90, viie mängu järel on pärnakail tabelis kolm võitu ja kolm kaotust.

Täna tunnustati Pärnu keskraamatukogus tublisid Pärnu ja Pärnumaa raamatukoguhoidjaid.

Eesti korteriühistute liidu korraldatud korteriühistute suurfoorumil „Milline tulevik ootab Eesti korteriühistuvaldkonda aastani 2020?“ anti üle auhinnad Eesti parimale ühistujuhile ja parimale renoveerimisprojektile ning tiitliga pärjati veel kauneim kodumaja ümbrus.

Laupäeva hommikul on sisemaal hallakiht maas ja mõnes varjulises niiskes kohas võib tee libe olla. Sama oht varitseb ka pühapäeva hommikul. Lisaks piirab nähtavust tihe udu.

Maavanem Andres Metsoja osales täna peallõunal Häädemeestel politsei- ja päästehoone sarikapeol, nurgakivi pandi hoonele kaks kuud tagasi ja tööde tähtaeg on tuleva aasta mai.

Pühapäeval veidi pärast keskpäeva avavad Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ja Eesti jalgpalli liidu president Aivar Pohlak Mai kooli uuendatud kunstmuruga jalgpalliväljaku ja tervitavad Pärnu linnameeskonna jõudmist meistriliigasse.

(1)

Juba pühapäeval saabuv soojem õhumass toob meile mitmeks päevaks soojemad õhutemperatuurid, kuid öine kerge miinus ning väikesed sajud pole ka välistatud. 

Eile pärastlõunal avati Kurgja külas Tallinna tehnikaülikooli Särghaua õppekeskus, mille maksumus on ligemale kaks ja pool miljonit eurot ning peatöövõtja oli Pärnu REV.

Muinsukaitseseaduse kohaselt on Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitsealal keelatud ilma linna muinsuskaitsekomisjoni kirjaliku nõusolekuta muuta ehitiste fassaadi, sealhulgas treppe.

Eilsest 1. novembrini kestab Tallinnas toidumess Foodfest. Messil osalevad Eesti toiduainetööstuse, toitlustuse, hotellinduse, müüjate ja vahendajate esindajad.

Neljapäeval olid Pärnus ühepäevasel külaskäigul Armeenia üliõpilased. Pärnu külastuse eesmärk oli tutvuda Raeküla Vanakooli keskuse noorsootöö kogemusega.

Isamaa ja Res Publica Liidu riigikogu fraktsiooni liikmed käisid ringsõidul Pärnumaal. Mitme kohtumise vahel õnnestus Pärnu Ülejõe gümnaasiumis juttu ajada IRLi peaministrikandidaadi Juhan Partsi ja erakonna esimehe Urmas Reinsaluga.

Detsembri teises pooles selgub, milline hakkab välja nägema Rail Balticu (RB) Pärnu reisiterminal, mis on üks kahest Eestit läbiva rahvusvahelise raudteeühenduse jaamadest.

Pärnu kodu- ja ehitusmess avab uksed 8. novembril Port Arturis.

Kuna olukord liikluses on aastaga muutunud halvemaks, otsustas valitsuse liikluskomisjon toetada maanteeameti ettepanekut, mille kohaselt saadetakse kõik joobes roolist tabatud juhid edaspidi liikluspsühholoogilisele järelkoolitusele.

 

Tänavu detsembris jõuab TV3 vaatajateni kümnes heategevuslik galaõhtu “Eestimaa uhkus”, kuhu igaüks võib soovitada tublisid inimesi, keda kogu Eesti ees tänada.

 

Pärnumaalt on kohanimeregistrisse kantud üle 3100 nime, sealhulgas kuus küla, mis on kahes omavalitsuses samanimelised, kuid nende muutmisel tuleb arvestada pärimuste, aja- ja kultuuriloo ning kohanimeseadusega.

Saarde vallakeskuses Kilingi-Nõmme klubi ees on kauni kujundusega teadetetahvel, mis on tehtud omavalitsuse lipu värvides ja tähistatud valla vapiga.

 

Kuni 26aastased noored saavad töötubades „Teadlikult tööturule“ oma kandideerimisoskusi lihvida, esimene töötuba on 4. novembril Pärnus Rajaleidja keskuses.

Kolmapäeval kell 17.25 said päästjad väljakutse Pärnus Laeva tänavale kortermajja, kus teataja sõnul oli üldkoridoris tunda gaasilõhna.

 

Kui eelnevalt on juttu olnud ihu- ja vaimutoidu asutuste ajalugu käsitlevatest raamatutest, siis seekord vaatame põhiliselt hingekarjaste oma koguduse minevikku jäädvustavaid üllitisi.

Eile õhtul avas Rannila Profiil kiviprofiiliga plekk-katuse tootmisliini, mis on kolmas endise idabloki maades. Miljon USA dollarit maksev tootmisliin võimaldab valmistada 8 meetrit katusekattematerjali minutis, esialgseks tootmismahuks kavandatakse 300 000 – 400 000 m² aastas.

Paikuse motoklubi võidusõitjad Toivo Nikopensius, Jüri Koger ja Hendrik Raal panid oma võimed proovile Euroopa suurimal kestuskrossil Gotland Grand National.

Sõiduautode Erki Spordi superkrossi karikasarja hooaja viimasel, 11. etapil kihutavad Eesti ja lähinaabrite sportlased pühapäeval Auto24ringi nime kandva Audru ringraja rallikrossiringil Baltic Truck Trade’i auhindadele.

 

Austraalias Ballaratis FISA Masters Ragattal ehk teisisõnu veteranide maailmameistrivõistlustel oli osalejaid rohkem kui 20 riigist.

 

Enn Tasalain, Jõulumäe Tervisekeskuse juhataja

Male

 

 

Pärnu vabatahtlikud merepäästjad leiavad, et riigilt tasuta saadud vana poilaeva EVA-300 võiks maha müüa ja saadava raha eest osta põhjamaadest kasutatud lootsikaater, mis sobib merepäästetööks vanast siseveelaevast oluliselt paremini.

Täna pärastlõunal avati Kurgja külas Tallinna tehnikaülikooli Särghaua õppekeskus, mille maksumus on ligemale kaks ja pool miljonit eurot ning peatöövõtja oli Pärnu REV.

Küsitluses on osalenud  inimest