Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Reedel uue kunsti muuseumis avatud näitus “Eesti Wabariik 100” toob külastajateni hea valiku 1940. -1960. aastatel valminud pagulas- ja okupatsiooniaegsest kunstist.

Pärnu muuseumisse jõudis ligemale 500 kunstiteost Pallase lõpetanud pagulaskunstnikelt Erich Lepsilt ja Pauline Elfriede Leps-Estamilt. Peale selle kunstnike omanduses olnud Salme-Riig Reimani graafikat, Ida Adamsoni joonistusi, Edmund Valtmani ja Eduard Viiralti graafikat.

20. jaanuari kultuurikülje loos “Tantsupeolised koovad õnnemustrit” oli viga.

Homme Pärnu kontserdimajas aset leidev ooperi galakontsert tuletab meelde suvised Pärnu ooperipäevad, kus viimastel kordadel on olnud rõhk kammerlikel ja eksootilistel koosseisudel ja repertuaaril.

Pärnu uue kunsti muuseumis avatakse täna päeval teine väljapanek sarjast, mis on pühendatud meie riigi lähenevale suurjuubelile.

Pärnumaa kutsehariduskeskus kutsus õpilastega kohtuma kirjanik Andrus Kiviräha, kes rääkis saalitäiele noortele oma tööst.

Pärnu uue kunsti muuseumil on tore tava teha oma majas näitusi avanud kunstnikega kohalikele kunstihuvilistele aeg-ajalt töötube, kus professionaalide käe all saab igaüks eri tehnikaid katsetada.

Käesolev nädal tõi kinno kaks filmi, mis räägivad kunstist. Üks kunsti tegemisest ja teine selle tegijatest. Mõlemad kõnelevad millestki suuremast, kui ise oleme.

Pärnu Koidula muuseum korraldab emakeelepäeval esimese üleriigilise Koidula luule etluskonkursi, mis on mõeldud täiskasvanutele.

Kilingi-Nõmme gümnaasium korraldab kümnendat korda maakondlikku laste lauluvõistlust “Kauneim metsalaul”, 28. jaanuaril astub kohaliku klubi lavale ligi 90 noort esinejat.

Eha Kard on kõrgharidusega kehakultuurlane ja oli Pärnu Lydia Koidula nimelise teise keskkooli võimlemisõpetaja, kes jõudis filmist “Juunikuu päevad” (1957) teatrilavale. Või vastupidi.

Pärnu keskraamatukogus linastub homme õhtul saksa režissööri Leander Haußmanni film “Hotell Lux” (2011).

Pärnu muuseum alustab kord kuus toimuvate loengutega, mis tutvustavad piirkonna ajalugu ja selle uurimise hetkeseisu.

Pärnu uue kunsti muuseumi neljapäevane dokumentaalfilmide sari keskendub jaanuaris kunsti- ja muusikafilmidele.

Pärnumaa tantsupidu ettevalmistaval kolmandal seminaril Pärnu Nooruse majas istusid laua ümber koos peo idee autor ja üldjuht Ulla Helin-Mengel, lavastaja Katrin Nielsen ja projektijuht Aire Koop, samuti õppisid rühmade esindajad tantse.

Pärnumaa noortebändide konkursi Bändomaania žürii valis demode põhjal välja kaheksa kollektiivi, kes pääsesid veebruari lõpul rokiklubis Volume toimuvale finaalkontserdile.

Pärnu Vallikäärus 30. mail toimuv Pärnumaa laulupidu juhatab meid imede aeda. Peale selle, et imede aias saavad kokku kõik koorid, tähistatakse sellega 115 aasta möödumist Pärnu esimesest laulupeost.

Tartu ülikooli Pärnu kolled˛i fuajees saab jaanuari lõpuni näitusel “Oma viis” tutvuda sellega, mida tehakse Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonnas.

Marianne Jõgi on Tallinna tehnikaülikooli doktorant, kes on võtnud omale eesmärgi töötada välja inimese stressiseisunditele akustiliselt reageeriv ja neid tasakaalustav materjal.

„Pole ülbemat ninatoppijat kui mina. Ihkan ainult verd ja pisaraid ja ründan nii, et laibarida järel. Mind ei huvita inimese saatus, mind huvitavad reiting ja klikid. Ma olen see värdjas ajakirjanik,“ peegeldas Asso Puidet läbi enda mõni aeg tagasi Pärnu Postimehe veergudel avalikkuse arvamust ajakirjanikest.

Tallinnas Lennusadamas on viimast nädalat võimalik kaeda näitust “Meri riidekapis”, mille kesksel kohal troonib ühes saalidest Pärnu õmblejanna kleit ja teises Kihnu troi.

Pärnu keskraamatukogu trepigaleriis Aide Leit-Lepmetsa näitusel “Pitsilised lood” seiklevad maalidel õnnelikud printsessid ja naiselikud unistajad.

Pärnu Raeküla Vanakooli keskuse teatril oli laupäeval Age Lilleste ühevaatuselise komöödia „...Pliidi ääres!“ esietendus.

Pärnu muusikakool kutsus 70aastaseks saamise puhul Pärnu raekotta kokku rahvapilliosakonna vilistlased ja külalised Pärnu kunstide majast, kes andsid rahvale üheskoos meeleoluka kontserdi.

Nii nagu kunstnikud lõuendil, otsivad muusikudki uusi viise, kuidas helisid teistsugusel moel tekitada.

Pärnu muusikakool tähistab tänavu jaanuaris oma 70 aasta juubelit, millega seoses leiavad viiel järjestikusel laupäeval Pärnu raekojas aset muusikakooli vilistlaste kontserdid.

 

Täna ja homme toimuvad Pärnu nüüdismuusika päevad keskenduvad kompositsiooniteooriatele ja taas kuuleb muusikat tavatutel muusikainstrumentidel, mille autorid on Eesti kunstiakadeemia tudengid.

 

Läinud sügisest alates töötab Pärnu Endla teatris mitu noort loomeinimest, kelle ülesanne on hoolitseda lavastuste visuaalse külje eest.

Ilmselt ei ole vaja selgitada, mida tähendab üheöösuhe. Keerulisem on terminiga “kaheöösuhe”, mida üritab lahti mõtestada äsja Eesti kinodesse jõudnud samanimeline linateos.

Kaie Kal ja Kaija Kesa usuvad, et maa ja ilm on need, mida iga päev näeme, tajume ja kogeme. Inimene elab maailmas ja maailm inimeses.

Esimene „Pärnu kirjarahva antoloogia“ nägi ilmavalgust 1998. aastal Pärnu Suleklubi juhi Luule Luuse eestvedamisel. Peale on kasvanud uus kirjutajate põlvkond.

Kui tavaliselt on harjutud rahvamaja juhatajana nägema pigem mõnd taidlusringe juhendavat naist, on Vändra kultuurimaja üks neist, kus seda vankrit veab hoopis kaks hakkajat noort meest.

 

Aasta lõpus jagas Endla teater kolleegipreemiaid, parima nais- ja meesnäitleja tiitli pälvisid teist aastat järjest Carmen Mikiver ja Tambet Seling.

Laupäeva hilisõhtul avati Pärnu kontserdimaja ees Pärnust pärit juveliiri ja maailmakuulsa juveelifirma Fabergé asutaja Gustav Fabergé pronkskuju ja kontserdimajas toimus selle ajaloolise sündmuse tähistamiseks Faberé ball.

Laupäeva hilisõhtul avati Pärnu kontserdimaja ees Pärnust pärit juveliiri ja maailmakuulsa juveelifirma Fabergé asutaja Gustav Fabergé pronkskuju.

Nii nagu aasta tervikuna, saab läbi ka kultuuriaasta 2014, mis jätab selja taha päris palju eriilmelisi sündmusi.

Pärnu Postimehe rahval on rõõm õnnitleda head kolleegi Kaupo Meielit, kelle tegemisi Pärnumaa ja kogu Eesti kultuurimaastikul hinnatakse Pärnumaa kultuuripärli tiitli vääriliseks.

Eesti kultuurkapitali Pärnumaa ekspertrühm valis välja tänavused parimad Pärnumaa kultuuri- ja spordiaasta tähtsündmused ning tegijad, keda tunnustatakse reedel Pärnu kontserdimajas toimuval pidulikul tänuõhtul „Tähesära 2014“.

Jõuluajal räägitakse ikka piiblilugusid, kuigi kristlus pole nendes ammu enam kõige tähtsamal kohal. Sama tendets ilmneb Ridley Scotti eeposes „Exodus: jumalad ja kuningad“, mille keskmes on vana testamendi üks olulisemaid peatükke.

Lavastuse õnnestumise ilmseim tunnusmärk on, et kõik vaatajad, nii 8- kui 48aastased tahavad lõpuovatsioonide eel innukalt ise järgmiseks koletiseks saada, nii nagu Endla teatri igas eas laste lavastuse „Kaunitar ja koletis“ kulminatsioonis.

Laupäeva hilisõhtul avatakse Pärnu kontserdimaja ees Pärnust pärit juveliiri ja maailmakuulsa juveelifirma Fabergé asutaja Gustav Fabergé pronkskuju.

Teisipäeva, 23. detsembri pärastlõunal Vana-Pärnu kultuurikeskuses 21. Pärnu Romansil loevad oma värsse ette Pärnu Suleklubi liikmed.

Lehelugejaile arvukate arvamusartiklite kaudu tuntud ja kohalikus poliitikaski aktiivne Valter Parve üllitas satiirikogumiku “Euroopalik väärtus”.

Aldur Vunk ja Tiit Kask on ette võtnud tänuväärse töö ning kirjutanud rohke allikmaterjali põhjal raamatu “Valikud ja otsused. Pärnu kuurort”. Kahjuks lõpeb see Eesti taasiseseisvumisega ja viimase veerandsaja aasta kirjeldamisel on piirdutud üksikute intervjuudega.

Pärnu muuseumi kunsti- ja fotokoguhoidja Indrek Aija ning kunstiteadlasest arendus- ja turundusjuht Marian Kivila naasid äsja Ameerikast Eesti pagulaskunstnike annetatud teoste ning seal tehtud videointervjuudega.

Neljapäeva õhtul toimub Sütevaka humanitaargümnaasiumis salongiõhtu, kus astuvad üles Kristiina Ehin, Silver Sepp ja erikülalisena Ly Seppel-Ehin.

Veidi üle aasta tagasi andsime Sibyl Vane’iga pärast kontserti Tamperes intervjuu Eesti Rahvusringhäälingule. „Kes on teie lemmikbänd Eestis?“ küsis intervjueerija.

Olavi Kõrrel on Pärnus sündinud uus kolmeliikmeline ansambel Vintage Trio, mis teeb oma esimese ülesastumise täna õhtul klubis Fookus.

Ilmaköögis luutsinapäevale määratud vali tuul ei sundinud Kiili kunstide kooli juures tegutsevat vanamuusikaansamblit meelt muutma ja Heili Meibaum koos oma tublide muusikutega otsustas tulla marutuultega ehmatatud Pärnusse.

Pärnu linnagaleriis raekojas avati kaks näitust korraga: Viljandimaa mees Rait Rosin maalis üles kõikvõimalikud tööd, mida kunstnikud “vabal ajal” teevad, ja türilane Margus Tiitsmaa ehk Sorge noppis ideid elust endast.

Küsitluses on osalenud  inimest
23:59