Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Pärnu uue kunsti muuseumis avatud näitusel “Merelehmad” saab näha graafik Vive Tolli, skulptor Lembit Tolli ja nende tütre teatrikunstnik Tuulikki Tolli näitust, milles ühise läbiva joonena võib näha armastust looduse ja rannarahva vastu.

Endla teatrikinos on täna õhtul Ilmar Raagi vastse mängufilmi “Ma ei tule tagasi” esimene avalik linastus Eestis.

Maalikunstnik Tiina Ojaste on andnud kalendrit välja varemgi, kuid tänavu kevadel maale välja valides oli tal võimalus Toomas Kuteri aasta jooksul valminud luuletusi lugeda ja nii sündiski tal mõte oma järgmises, 2015.–2016. aastat hõlmavas kalendris maale luuletustega täiendada.

Pärnu Akadeemia tänava raamatukogumaja ootab septembris silmamõõtu treenima ja mõttemängu mängima, hoogu koguvad lasteosakonna muudki tubased tegemised.

Pärnu keskraamatukogu alustab taas kolmapäevaste filmiõhtutega, mis pakuvad prii võimalust tutvuda Euroopa filmitegijate loominguga.

Endla teatrikino alustab uut hooaega 17. septembril, mil toimub filmi "Ma ei tule tagasi" esilinastus Eestis. Esilinastusele on lubanud kohale tulla filmi režissöör Ilmar Raag.

Pärnu muuseumis avatud näitus annab ülevaate Lennart Meri filmiretkedest eestlaste hõimurahvaste juurde mitmekümne aasta jooksul.

Pärnu kontserdimajas filmiti pühapäeval massistseene mängufilmi “Perekonnavaled” jaoks. Kohale tulnud huvilistel tuli kehastada kontserdipublikut, samal ajal kui laval mängis näitlejatest ja Pärnu linnaorkestri professionaalsetest muusikutest koosnev orkester peaosatäitja Tambet Tuisu (kolmandal pildil) dirigeerimisel.

Pärnus on juba nädala jagu üles võetud uut Eesti mängufilmi „Perekonnavaled“. Täna filmiti kontserdimajas massistseeni, mille osalised olid kontserdikülastaja rollis ja nautisid linatoese keskmes oleva orkestri hooaja avakontserti.

Literaat ja laulja Toomas Kuter ning maalikunstnik Tiina Ojaste panid kahe peale kokku oma loominguga kalendri, mille teema on kantud aja puudutusest.

Ei, nad ei ole veel lõpetanud. Nad õpivad Viljandi kultuuriakadeemias. Ja töötavad alanud sügishooajast Endlas. Näitlejana.

Pärnust pärit multiinstrumentalist Rauno Pella kogub ligi viis aastat laagerdunud debüütplaadi “When Light Embraced The Dark” jaoks toetajaid ühisrahastuse projektis Hooandja. Seni on paljude Eesti muusikutega koostööd tegeval noormehel kogutud 98 hooandja abiga 2640 eurot.

Kirikukontsertide sarjas “Musica sacra” leiab sel laupäeval Pärnu Eliisabeti kirikus aset pärnakast helilooja Andrus Kallastu elektroonilise heliinstallatsiooni “Ja taevad laulsid” esiettekanne.

Pärnu muuseumis avaneb sel nädalal kaks uut näitust: Eesti vabaõhumuuseumi rändnäitus „Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv“ ning „Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988“.

Endla teatri hooaja avaüritus päädis nädalavahetusel teatrigaleriis disainer Marko Kekishevi näituse “Plakatid ja märgid” avamisega.

Laupäeva õhtul kogunevad Treimani rahvamajja ansamblid MIX, Mart Bänd, Andres, Treffunx, Okitoki, Vanad Sõbrad, Clavis, Kõu, Seljanka, The Silence ja Mohiito. Teoksil on Parnumaa bändide päev, järjekorras juba 20.

 

Pärnu uue kunsti muuseumis avatud rahvusvahelisel klaasikunsti näitusel “2D” on seekord fookuses kahemõõtmeline klaas ja lehtklaasi töötlemises peituvad võimalused.

Pärnu kunstnik Vello Paluoja pani Pärnu keskraamatukogus üles näituse oma maalidest, mis kujutavad kuulsa Peter Carl Fabergé suguvõsa viit põlvkonda. Kunstnik maalis fotode järgi, millest osa on omakorda pildistatud kunagistelt maalidelt.

Täna algavad Pärnus mängufilmi “Perekonnavaled” võtted, filmis mängib mitu armastatud ja tunnustatud eesti näitlejat.

Mihklikuu esimesel laupäeval avatakse Pärnu uue kunsti muuseumis kaks näitust: rahvusvaheline klaasikunsti väljapanek „2D→“ ja koguperenäitus “Merelehmad”.

Pärnu Eliisabeti kirikus astub homme üles viiuli ja mandoliini duo – mis on Eesti kultuuripildis suhteliselt haruldane. Seetõttu kõlabki mitu teost Eestis esmakordselt.

Sügisest alustab Endla teatris tööd viis uut näitlejat, need on Kadri Adamson, Kati Ong, Fatme Helge Leevald, Sander Rebane ja Lauri Mäesepp. Viimased neli tulevad Pärnusse Viljandi kultuuriakadeemiast.

Pärast seda, kui tänavu märtsis leidis Ammende villas aset Gustav Fabergé 200. sünniaastapäevale pühendatud mälestusüritus, tekkis Gustavist juba ühe portree teinud ja selle Pärnu Fabergé seltsile kinkinud Vello Paluojal huvi kuulsa perekonna teisedki liikmed üles joonistada.

Paikuse eakateklubi Kuldne Iga alustab oma hooaega pühapäeval peohommikuga Paikuse vallamaja saalis, kus peale traditsioonilise sünnipäevalaste õnnitlemise avatakse loodusfotode näitus.

Novembris esietendub Endla teatri suurel laval „Meie aja kangelane“, mille toob lavale Ukraina juurtega läti lavastaja Galina Polišuk.

Pärnus toimuvad 8.–17. septembrini täispika mängufilmi “Perekonnavaled” võtted, milles osaleb Pärnu linnaorkestergi.

Eneseabiõpikuna välja reklaamitud Inga Raitari “Suhtesõlmed” on kindlasti palju enamat, kui me tavaliselt selle kategooria raamatutelt ootame.

Pärnu kontserdimaja direktor Marika Pärk tõdes, et südasuvi oli nende jaoks hästi töine, augusti teine pool seevastu vaikne ja rahulik, mistõttu oli meeskonnal mahti puhatagi, et nüüd taas rahvast vastu võtta ja toredaid elamusi pakkuda.

Novembris esietendub Endla teatri suurel laval „Meie aja kangelane“, mille toob lavale Ukraina juurtega läti lavastaja Galina Polišuk.

Pärnu linnagaleriis raekojas äsja avatud näitusel „Värvilised leheküljed 2“ saab nautida väga eriliste ja erinevate loojate klassikalist akvarelli, kollaaži, ekspressiivset ja abstraktsetki maali.

Pühapäeval saab Pärnu raehoovis vaadata Täna va’ Teatri muusikaetendust Kaarel Kilveti lauludest “Karla”, mis jõuab publikuni teist korda.

Pärnu keskraamatukogu tähistab homme sumedat suvelõppu. Meisterdama on oodatud nii lapsed kui emad-isad ja vanaemad-vanaisad. Raamatukogu kõrval muruplatsil või kehva ilma korral majas sees laulab Tuuli Velling ning Kaks Jaaku esitavad luulekava Ott Arderi luuletustest. Perioodikasaalis avatakse noorte fotonäitus.

Juunikuu valgetest öödest on saanud augustiõhtud ja koos suvega jõuab lõpule Pärnu orelifestivalgi.

Kuigi Pärnust räägitakse trafaretselt kui suvisest lõbu-läbulinnast ja talvisest surnudlinnast, on siin oma Pärnu Vaim väga olemas. Teater ja kunstide maja niikuinii.

Pärnu kunstnike majas avatud maali- ja performance´i-kunstniku Hando Tamme maalinäitus “Lauliku lapsepõlv” peegeldab nii autori enda isiklikke meenutusi kui tervele põlvkonnale tuttavaid sümboleid.

Novembris täitub Pärnu linn kitarrimuusikaga – Pärnu muusikakooli ja mittetulundusühingu Stretto eestvedamisel leiab aset Pärnu esimene kitarrifestival ning ühes sellega nii konkurss, töötoad kui kontserdid.

Moeallee Pärnu moodi on suve jooksul tutvustanud Pärnus Aia tänaval põnevate Eesti ja Pärnu disainerite loomingut.

Lõppenud Monomaffia teatrifestivalil jagati Suure Kirsi diplomi kõrval ka kaks Väikse Kirsi auhinda tohutu emotsionaalse elamuse eest.

Augustikuisele Pärnule ja Monomaffiale tagasi vaadates pean suureks üllatajaks Viljandi kultuuriakadeemia 10. lennu teatritudengeid.

Vaatamata sellele, et esimesi Pärnu rahvusvahelisi operetipäevi püüdis nurjata vihmasadu, läks nädalavahetusel Ammende aias toimunud galakontsert hinge nii kohaletulnud publikule kui esinejaile.

Pärnu kunstnik Andrus Joonas (pildil) avab sel reedel Tartu kunstimajas kolme galeriid hõlmava isikunäituse, kus on eksponeeritud teoseid kogu tema loomeajast 1995–2014. Pealkiri “Meelesurfar” on sõnamäng, mis ütleb, et võib surfata internetis, aga ka lõputus meeles.

Pärrnus toimusid sel nädalavahetusel esmakordselt Therese Raide nimelised Pärnu rahvusvahelised operetipäevad, muusikahuvilisi rõõmustasid solistid nii Eestist kui välismaalt.

Kellel on huvi, siis raekojas Pärnu külastuskeskuses on veel selle nädala lõpuni võimalik uudistada fotodel uusi põnevaid disaintooteid, tutvuda nende saamisloo ja autoritega.

Augustitormide tulles hakkavad suvised orelimängud Pärnu Eliisabeti kirikus lõpule jõudma. Tänase eelviimase kontserdi külalisesineja on väljapaistev saksa organist, rahvusvaheliste konkursside võitja Tobias Horn (pildil).

Endla direktorile Ain Roostile ja ilmselt teistelegi kolleegidele jääb Arvi Hallik meelde kindla arvamuse ja sõnaga mehena, kellel näitlejaande kõrval oli teinegi anne – kõik katkised asjad korda teha.

Üleeile lahkus sellest ilmast 73-aastasena näitleja Arvi Hallik, kelle viimaseks rolliks jäi Linnapea osa tänavu kevadel Endla teatris esietendunud «Vareses».

(1)

Pärnus Endla teatri hoones toimus 12.–16. augustini neljandat korda Monomaffia – rahvusvaheline mononäidendite festival.

Sulniks sissejuhatuseks Augustiunetuse ööle sisustab Pärnu Eliisabeti kirik reede õhtu taas orelimuusikaga, Pärnu orelifestivali külalisesineja on seekord Eneken Berglund (pildil) Rootsist.

Augustiunetuse raames tuleb Pärnu südalinnas Steineri aias esimest ja ainsat korda esitusele pärnakate tantsuteatri “Kivikuninga mäng”, mille autorid on koreograafid Karoline Suhhov ja Annika Viibus.

Villa Artises avati ühe Pärnuga seotud pere kolme põlvkonna kunstnike ühisnäitus „Kohtumine vanaema aias“.

Küsitluses on osalenud  inimest