Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Luuletajal, kirjastajal ja esseistil (:)kivisildnikul valmis "See õige luuleõpik", mis annab kasulikke näpunäiteid nii algajatele kui edasijõudnutele.

Me kõik jääme vanaks. See on fakt, mida ei pea väga tõsiselt võtma. Vähemalt ei tehta seda meie kinodes praegu linastuvas komöödias “Eakas algaja”.

Pärnu keskraamatukogus linastub tänasel filmikolmapäeva õhtul kell 18 tasuta Tel Avivis sündinud režissööri Florian Cosseni saksa- ja ingliskeelne film “Laul minus eneses” (Saksamaa/Argentina, 2010).

(1)

Kolmkümmend aastat Pärnus võimulolijate tegevust jälginud Ahti Kõo on maha saanud uue raamatuga. Seekord pole vaja seda nagu erootikaajakirja peita: jutt käib nõukogude ajast.

(1)

Pärnu keskraamatukogu perioodikasaali galeriis saab 2. novembrini vaadata Viktor Perelõgini fotonäitust luuletaja David Samoilovist ja reedel esitletakse samas kolme vastvalminud raamatut temast.

Kolmapäeval linastub Pärnu keskraamatukogus Tel Avivis sündinud režissööri Florian Cosseni saksa- ja ingliskeelne film "Laul minus eneses" (Saksamaa/Argentina, 2010).

Laupäeval toimus Pärnus Nooruse majas parmupillipäev, mille eesmärk oli huvilistele tutvustada maailma üheks vanemaks muusikainstrumendiks peetavat pilli ja õpetada oskajatele uusi mängunippe.

Pärnu muuseumis avatakse täna õhtul uus suur kolmeosaline näitus “Käsitööplahvatus”, mis jääb üles 10. jaanuarini.

Pärnu Katlamajas oli eksperimentaalse teatri huvilistel võimalik sügisel uuesti näha linna loomeinimeste poliitilist lavastust “Vabadus vabanduseks” – idee aluseks olid meediast nähtud-kuuldud teravad kõned ja artiklid, millest õhkub rahulolematust Eesti riigi ja ühiskondliku elukorraldusega.

Pärnu muuseumis avatakse teisipäeva õhtul uus suur kolmeosaline näitus "Käsitööplahvatus", mis jääb üles 10. jaanuarini.

Pärnu tantsijad esindasid Eestit Tšehhis Ostravas tänavatantsu maailmameistri- ja diskotantsu maailma karikavõistlustel.

Laupäeval, 10. oktoobril esitab Pärnu ooperi kontserdisarjas "Musica sacra" Helsingi Uspenski katedraali koor Varvara Merras-Häyryneni juhatusel Pärnu Eliisabeti kirikus ortodoksi kirikumuusikat.

Kihnu viies viiulifestival on lõppenud, järgmine toimub taas aasta pärast.

Kihnus korraldati viiulifestivali ajal Kihnu esimene kunstioksjon, millel kirjanik Andrus Kivirähk tegi avaostu.

Laupäeval oli Pärnus Nooruse majas parmupillipäev, mille eesmärk oli huvilistele tutvustada maailma üheks vanemaks muusikainstrumendiks peetavat pilli ja õpetada oskajatele uusi mängunippe. 

Port Arturi kaubanduskeskuses on täna moe- ja ilupäev, mille käigus avati nii Pärnu kohvikute nädal kui näidati tänavust sügismoodi, mille stilist Kenneth Bärlin oli kokku pannud kaubanduskeskuses müüdavatest rõivastest ja aksessuaaridest.

Kihnus on täna suurepärane ilm ja hommikul tõi parvlaev Amalie saarele sadakond inimest, kes osalevad õpitubades ja õhtusel suurel kontserdil.

Kunagi oli aeg, kui unise suvepealinna tänavatel jooksid alasti inimesed, loobiti mune katustelt alla, käidi ringi, tünn peas, joodi omaenese verd, lõhuti, laamendati, käratseti ja märatseti ning nimetati seda kõike kunstiks.

Laupäeval, 3. oktoobril esitab organist Ines Maidre Pärnu Eliisabeti kirikus kava «Muusikalised lilled».

“Kodust kaugel osutub kangastelgedel lõimitud muster palju enamaks kui lihtsalt üks kindakiri,” arvavad Kanada filmitegijad Toomas ja Reet Mae.

Meile meeldib tihtipeale ikka mõelda, et me oleme looduse kuningad, merede ja mägede valitsejad. Ja siis tuletab loodus meile üsna vähese vaevaga meelde, kui väga me eksime.

Täna muusikapäeval osalev ansambel "Nõianeitsid" sai mahti rõõmustada linlasi lauluga Rüütli tänaval.

Tänasel rahvusvahelisel muusikapäeval toimus Pärnumaal 13 lühikontserti.

Kas teil oli kohe 1993. aastal Pärnusse Sütevaka kunstiosakonda õppejõuks tulles visioon, et sellest tuleb Eesti esimene performance’i-kool?

Alles üsna hiljuti, 1990–2000ndatel tunti Pärnut skandaalse kunstilinnana, kus õpetaja Sorge käis oma õpilastega alasti ringi, naistest vaevatud Kollane Huntmees tulistas vändast rakette ja urineeris nurga taga. Lasti aadrit ja nõeluti nahka, naelutati Haapsalu linnagalerii sein roiskunud kanajalgu täis ja peletati performance’i käigus üksteisele pudeleid pähe pekstes rahvusmeeskoor kontserdimaja lavalt minema. Oodatav tsensuuri moment oli seejuures osa kunstilisest teostusest. Pärnu plahvatas. Oli kunstirühmituse Non Grata hiilgeaeg.

Pärnu keskraamatukogu muusikaosakonna plaatide, nootide ja raamataute laenutuste edetabelid. Kohalkasutatud raamatuid, noote ja plaate laenutustena ei salvestata ja edetabelis need ei kajastu.

Sel laupäeval toimub Pärnus Nooruse majas parmupilllipäev, mis on mõeldud kõigile Pärnu kandi parmupillihuvilistele, olenemata mänguoskusest. Oodatud huvilised mujaltki Eestist.

Oktoobris 20. aastapäeva tähistav Pärnu keskraamatukogu muusikaosakond teeb tähtsat tööd, aidates leida teed positiivseid elamusi pakkuvas muusikamaailmas.

Neljapäeval, rahvusvahelisel muusikapäeval toob Jana Tringi erakooli muusikateatri trupp Jankel Pärnu Tervise ravispaahotelli kultuurikeskuses lavale loo "Mängime Bullerby lapsi".

Tahkuranna vallas Lepakülas elav ja Pärnus Kuninga tänava põhikoolis lapsi õpetav keraamik Kaja Rinaldo pani raekotta Pärnu linnagaleriisse välja oma kannud-tassid, mis on inspireeritud tema koduümbruse loodusest.

Neljapäeval, 1. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva üle 200 tasuta lühikontserdiga kõikjal Eestis, neist 13 toimub Pärnus ja Pärnumaal.

Portaalis Hooandja Pärnust pärit Rauno Pella debüütalbumit “Light embrace the dark” toetanud 140 inimest saavad lubatud plaadi varsti, sest aasta lõpuks loodab muusik selle valmis saada.

Pärnu haigla 2. korrusel avati karikaturisti ja graafiku Eduard Tüüri näitus.

Teatrid tulevad meelsasti Pärnusse külalisetendusi andma: ainuüksi kahe lähikuu jooksul annavad nad siin üle paarikümne etenduse. Sel sügisel näeb Endlas või kontserdimajas mõndagi Ugala, Rakvere teatri, rahvusooper Estonia, Kuressaare linnateatri, Vene ja VAT teatri, Vana Baskini teatri ja paljude väiketeatrite mängukavast. Suurtest on puudu vaid Vanemuine, Tallinna draamateater ja linnateater ning NO99, kuid aeg-ajalt on siia tulnud nemadki.

Pärnu Apollo kinos linastub teisipäeval Roger Watersi, Pink Floydi ja albumi "The Wall" kontsertfilm, mis septembris jõuab kinoekraanidele üle maailma.

Kui reklaam on reklaam ja film on film, siis mida öelda uue "Riskikulleri" kohta? Tuleb välja, et sellele küsimusele pole sugugi lihtne vastata.

Meie paarisaja festivali seas on Pärnu orelifestival ainulaadne, sest on kestuselt pikim: kontserte jagus reedeõhtuteks juunist augustini. Repertuaar oli äärmiselt mitmekülgne, ulatudes varabarokist tänapäeva, rõhuga Eesti organistidel.

Pärnu kunstnike majas esitleti reede õhtul trükisooja raamatut Pärnus 1990.-2000. aastatel plahvatuslikult paisunud kunstielust ja avati seejärel muusikute improvisatsiooni saatel sõpruslinnade Jelgava, Šiauliai ja Pärnu kunstnike ühisnäitus.

Uustulnukana asub Endlas ametisse Meelis Rämmeld, kes lõpetas 1997. aastal Viljandi kultuurikolledži teatrikateedri esimese lennu ja töötas sellest ajast alates Ugala teatris. Ta on teinud koostööd mitme teatriga, osalenud filmides ja seriaalides.

Eile päeval pakkisid Pärnu sõpruslinnade Šiauliai (Leedu) ja Jelgava (Läti) kunstnikud kunstnike majas lahti kaasavõetud mitmemõõtmelisi töid ja valmistusid koos Pärnu kunstnikega tänaõhtuseks ühisnäituse avamiseks.

2004. aastal kõrgema lavakunstikooli lõpetanud näitleja Märt Avandi on töötanud Rakvere, Endla ja Eesti draamateatris, mänginud filmides ja seriaalides, juhtinud telesaateid ning korraldanud heategevusaktsioone. Mitmekülgne näitleja on tänavu sügisest Pärnu Endla teatri hingekirjas ja tema esimeseks proovikiviks on roll Tennessee Williamsi lavastuses “Tramm nimega Iha”, mille proovid eelmisel nädalal algasid.

Näitleja Kleer Maibaum-Vihmar lõpetas 1998. aastal Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli 18. lennu. Ta on töötanud Eesti draamateatris ja kaasa teinud seriaalides, millest tuntuim on 2003–2011 tehtud “Kodu keset linna”.

Arvo Pärdi 80. sünnipäeval 11. septembril Tallinnas Noblessneri valukojas toimunud kontserdil anti meie kuulsaimale heliloojale üle paavst Franciscuse kirjalik õnnitlus: teda ei tänanud üksnes õigeusklik, vaid kogu kristlik maailm. Pärdile mõeldes elame helide sügavas lummuses.

Pärnu keskraamatukogus toimub neljapäeval, 17. septembril kell 16 keskkonnaameti eestvedamisel tasuta loodusõhtu «Mõtterännud kultuuri ja looduse vahel».

Head nalja ei ole lihtne teha, kuid kehva komöödiat küll, mida kinnitab hiljuti meie kinodesse jõudnud "Suvepuhkus".

Paikuse vallamaja juures ja vallamaja saalis leiab sel laupäeval algusega kell 13 aset lustlik pritsimeeste teemaline kogupereüritus, mille tarvis sõidab oma retrotehnikaga kohale Järva-Jaani tuletõrjemuuseum.

USA laulja ja laulukirjutaja Howard Fishman lõpetab sel nädalal oma Euroopa-tuuri kolme kontserdiga Eestis, millest üks leiab aset kolmapäeva, 16,. septembri õhtul Pärnu jahtklubis.

Eesti kunstiakadeemia keraamikaosakonna emeriitprofessor Leo Rohlin tõi näitusele seinareljeefi, mis on fragment Tallinna kunstihoone galeriis eksponeeritud näitusest.

Lehmakeeled, lille õietolmuterad, lestakalad ja buda munkade mandalad – kõik see on inspireerinud keraamikuid, kelle töid saab näha uue kunsti muuseumis avatud Eesti keraamikute liidu aastanäitusel.

Pärnu uue kunsti muuseumis avati Eesti kujurite ühenduse ja Eesti keraamikute liidu aastanäitus.

Küsitluses on osalenud  inimest