Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Lehelugejaile arvukate arvamusartiklite kaudu tuntud ja kohalikus poliitikaski aktiivne Valter Parve üllitas satiirikogumiku “Euroopalik väärtus”.

Aldur Vunk ja Tiit Kask on ette võtnud tänuväärse töö ning kirjutanud rohke allikmaterjali põhjal raamatu “Valikud ja otsused. Pärnu kuurort”. Kahjuks lõpeb see Eesti taasiseseisvumisega ja viimase veerandsaja aasta kirjeldamisel on piirdutud üksikute intervjuudega.

Pärnu muuseumi kunsti- ja fotokoguhoidja Indrek Aija ning kunstiteadlasest arendus- ja turundusjuht Marian Kivila naasid äsja Ameerikast Eesti pagulaskunstnike annetatud teoste ning seal tehtud videointervjuudega.

Neljapäeva õhtul toimub Sütevaka humanitaargümnaasiumis salongiõhtu, kus astuvad üles Kristiina Ehin, Silver Sepp ja erikülalisena Ly Seppel-Ehin.

Veidi üle aasta tagasi andsime Sibyl Vane’iga pärast kontserti Tamperes intervjuu Eesti Rahvusringhäälingule. „Kes on teie lemmikbänd Eestis?“ küsis intervjueerija.

Olavi Kõrrel on Pärnus sündinud uus kolmeliikmeline ansambel Vintage Trio, mis teeb oma esimese ülesastumise täna õhtul klubis Fookus.

Ilmaköögis luutsinapäevale määratud vali tuul ei sundinud Kiili kunstide kooli juures tegutsevat vanamuusikaansamblit meelt muutma ja Heili Meibaum koos oma tublide muusikutega otsustas tulla marutuultega ehmatatud Pärnusse.

Pärnu linnagaleriis raekojas avati kaks näitust korraga: Viljandimaa mees Rait Rosin maalis üles kõikvõimalikud tööd, mida kunstnikud “vabal ajal” teevad, ja türilane Margus Tiitsmaa ehk Sorge noppis ideid elust endast.

Eesti kujurite ühendus demonstreerib oma aastanäitusel “Paber kannatab kõike” Pärnu uue kunsti muuseumis, et pabermaterjali kaudu saab teostada põnevaid ideid.

Aasta viimasel kirjandusõhtul esitleti laupäeval Pärnus Gruusia restoranis Kolhethi nii siitkandi kui kaugemalt pärit autorite uudisloomingut.

Pärnu kunstide maja lauljad osalesid novembri lõpus ja detsembri algul Berliinis noorte solistide konkursil Euro Pop Contest Berliner Perle.

 

Žürii üksmeelsel otsusel oli III Tiit Kuusiku nimelise kammerlauljate konkursi parim Eesti sopran Ksenia Kutšukova, kellele ühtlasi määrati parima kohustusliku laulu, Franz Schuberti „An die Musik“ esituse eest eriauhind.

 

Advendiaeg on kohalike kollektiivide aastat kokku võtvaid jõulukontserte nii tihedalt täis, et laulusõpradel tuleb tuttavaile kaasaelamiseks ühest saalist otse järgmisse joosta.

Aasta viimasel kirjandusõhtul esitletakse homme taas Pärnus Gruusia restoranis Kolhethi nii siitkandi kui kaugemalt pärit autorite uudisloomingut.

 

Pärnu haigla teise korruse galeriis on 5. jaanuarini väljas humoorikas näitus Vello Agori (Gori) mälestusele pühendatud poliitilise karikatuuri võistluse töödest.

 

Pärnu keskraamatukogu trepigaleriis näeb 5. jaanuarini Margit Jaansoni fotonäitust “Minu lood”.

 

Pärnu uue kunsti muuseumis avatud rahvusvaheline kunstiväärtuslike kogude näitus “Kogu, hoia, jaga!” väärtustab nii ajaloolist pärandit kui nüüdisaegset loomingut.

Kord juhtusin mööblipoes imestama viie jalaharuga arvutitooli üle. Milleks toolile viis jalga, kui tavapärasel on neli?

Pärnu keskraamatukogu esimese korruse galeriis on 5. jaanuarini võimalik vaadata Annela Raud Selge kunstistuudio ja Paikuse huvikooli maalikursuslaste töid.

 

Pierce Brosnan tegutseb oma uues filmis taas luure maailmas, kuid enam mitte Tema Majesteedi võitmatu superspiooni James Bondi, vaid läbipõlenud CIA salaagendi Novembrimehena.

Pärnu linna kultuurirahvas kogunes reede õhtul Ammende villasse aastalõpu vastuvõtule, kus anti üle tänavused kultuuripreemiad.

Pärnu uue kunsti muuseumis avatakse teisipäeva õhtul kujurite ühenduse paberinäitus „Paber kanntab kõike“.

Ammende villas leidis eile õhtul aset Pärnu linna kultuuritegelaste tänuõhtu, kus Pärnu linnapea Toomas Kivimägi andis ühtlasi üle tänavused kultuuri aastapreemiad.

Vokaalansambel Estonian Voices esitleb täna Pärnu kohvikus Fookus Jõulujazzi raames oma debüütplaati.

 

Pärnus algab täna kolmas Tiit Kuusiku nimeline rahvusvaheline kammerlauljate konkurss, mis kolmeks päevaks toob siia kokku lauljaid mitmest riigist.

Üle hulga aja kostitab Anne Ermi eestveetav Jazzkaar Pärnu kontserdimaja suurema kontserdiga, tuues siia tuleval nädalal esinema gospelansambli Ameerikast.

Pärnakas Hedda Peet esitleb kolmapäeval kohvikus Komfek oma reisi- ja tüdrukuteraamatuid.

Pärnu muuseumis oodatakse lapsi kolmapäeval, neljapäeval ja 10. detsembril osa saama rahvuslikust jõululavastusest “Mutionu jõulupidu”.

Kati Saara Vatmanni uuest raamatust tahtsin kirjutada kohe pärast selle läbilugemist, sest emotsioon oli võimas.

Uue kunsti muuseum näitab detsembris neljapäeviti filmihuvilistele tasuta portreefilme.

Paljudel inimestel on kodus muuseum, mille peale nad ise pole tulnudki. Korjajaid ja kogude hoidjaid on meie hulgas palju, esitlejaid aga vähevõitu.

 

Seaküla Simson on näinud Afganistanis elu karmi poolt ja teab, et elu võib olla üürike, seepärast ei tasu kõike liiga tõsiselt võtta.

Kaks Pärnu muuseumi töötajat sõidavad kolmapäeval USAsse, et tuua sealt Eestisse pallaslase Erich Lepsi paguluses maalitud tööd. 1965. aastal Chicagos surnud Leps soovis, et tema tööd jõuaksid Pärnu muuseumisse, aga tol ajal polnud see kuidagi võimalik.

Hiljuti ilmus kaks trükist, mis on pisut seotud Pärnu ja Pärnumaaga.

“Läksime vaid korraks” – selle lihtsa, ent valusalt tähendusliku lausega algab Tiit Lääne ja Enn Halliku kolmas raamat sarjast “Meritsi maailma läinud eestlaste lood”.

Pärnu linnagalerii andis teada, et tänavune, juba kümnes Pärnumaa fotonäitus kannab pealkirja “Mälu pildil”.

 

Eesti Rahvusringhäälingu korraldatud konkursil Klassikatähed televaatajate südameid võlunud noored lauljad Ksenia Kuchukova ja Elina Netšajeva jagavad homme Pärnu raekojas kuulajatega oma kirge muusika vastu.

Kaksteist aastat on pikk aeg. Universumi skaalal võib-olla mitte, kuid indiviidile kindlasti. See teeb hiljuti Eesti kinode suurtele ekraanidele jõudnud filmist „Poisipõli“ kinokunsti ajaloo ühe huvitavama teose.

 

Pärnu nukuteatris esietendub täna õhtul “Lugu kuldkäbidega kuusest”, mida Rein Laose juhendamisel mängivad Pärnu kunstide maja teatristuudio noored.

 

Pärnu kontserdimaja tähistab sel nädalavahetusel oma 12. aastapäeva 70. hooaega tegutseva Eesti rahvusmeeskooriga (pildil).

 

Martin Kaares, kunstnikunimega QBA viib vaataja oma maalide näitusega Pärnu kunstnike majas imetabaste värvide maailma.

Pärnu kontserdimaja orel seisab suurema osa ajast jõude, sest pillide kuningaks nimetatav muusikariist jätab siinse kuulajaskonna külmaks.

Näitleja Ott Sepp astub looga “Ott Sepp tõuseb üles!” esimest korda publiku ette stand-up-koomikuna ja jõuab novembri keskpaigas alanud turneega sel nädalavahetusel Pärnu teatrisse.

 

(1)

Jõulukuul on Halinga vallast pärit kirjanikul Heli Künnapasel ilmumas neljas raamat “Minu ilus elu maal”, mille trükkimiseks kogub ta Hooandja keskkonnas raha.

Jõõpre segarahvatantsurühm Vallatud tähistas novembri teisel laupäeval Jõõpre rahvamajas oma kahekümnendat, juubelisünnipäeva.

Endla repertuaari mitmekesises valikus on nüüd viktoriaanlik põnevuslugu „Gaasivalgus“, mille heas mõttes ajastutruu väljapeetus nii kujunduses kui mängumaneerides loob ajasilla ja kinnitab, et miski püsib ajast aega muutumatuna.

Pärnu fotograaf Andres Adamson näitab novembris Endla teatrigaleriis pilte, mille ühine teema on vesi, olgu siis foto olulise komponendi, pildistamiskeskkonna või taustana.

(1)

Nagu alati, oli tänavustelgi Pärnu linna ja maakonna noorte solistide konkursi Sügisulg finaalkontsertidel Pärnu kontserdimajas ja Endla Küünis avatud õhkkond ja pöidlaid hoiti peos.

Pärnu linnavalitsuse tänasel istungil kinnitati selle aasta kultuuri aastapreemiate saajateks Andrus Joonas ja Al Paldrok.

Pühapäeva õhtul toimus Endla teatri suures saalis Pärnu linna ja maakonna noorte solistide konkursi Sügisulg 3-9aastaste solistide finaalkontsert.

Küsitluses on osalenud  inimest