Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Novembris esietendub Endla teatri suurel laval „Meie aja kangelane“, mille toob lavale Ukraina juurtega läti lavastaja Galina Polišuk.

Pärnu linnagaleriis raekojas äsja avatud näitusel „Värvilised leheküljed 2“ saab nautida väga eriliste ja erinevate loojate klassikalist akvarelli, kollaaži, ekspressiivset ja abstraktsetki maali.

Pühapäeval saab Pärnu raehoovis vaadata Täna va’ Teatri muusikaetendust Kaarel Kilveti lauludest “Karla”, mis jõuab publikuni teist korda.

Pärnu keskraamatukogu tähistab homme sumedat suvelõppu. Meisterdama on oodatud nii lapsed kui emad-isad ja vanaemad-vanaisad. Raamatukogu kõrval muruplatsil või kehva ilma korral majas sees laulab Tuuli Velling ning Kaks Jaaku esitavad luulekava Ott Arderi luuletustest. Perioodikasaalis avatakse noorte fotonäitus.

Juunikuu valgetest öödest on saanud augustiõhtud ja koos suvega jõuab lõpule Pärnu orelifestivalgi.

Kuigi Pärnust räägitakse trafaretselt kui suvisest lõbu-läbulinnast ja talvisest surnudlinnast, on siin oma Pärnu Vaim väga olemas. Teater ja kunstide maja niikuinii.

Pärnu kunstnike majas avatud maali- ja performance´i-kunstniku Hando Tamme maalinäitus “Lauliku lapsepõlv” peegeldab nii autori enda isiklikke meenutusi kui tervele põlvkonnale tuttavaid sümboleid.

Novembris täitub Pärnu linn kitarrimuusikaga – Pärnu muusikakooli ja mittetulundusühingu Stretto eestvedamisel leiab aset Pärnu esimene kitarrifestival ning ühes sellega nii konkurss, töötoad kui kontserdid.

Moeallee Pärnu moodi on suve jooksul tutvustanud Pärnus Aia tänaval põnevate Eesti ja Pärnu disainerite loomingut.

Lõppenud Monomaffia teatrifestivalil jagati Suure Kirsi diplomi kõrval ka kaks Väikse Kirsi auhinda tohutu emotsionaalse elamuse eest.

Augustikuisele Pärnule ja Monomaffiale tagasi vaadates pean suureks üllatajaks Viljandi kultuuriakadeemia 10. lennu teatritudengeid.

Vaatamata sellele, et esimesi Pärnu rahvusvahelisi operetipäevi püüdis nurjata vihmasadu, läks nädalavahetusel Ammende aias toimunud galakontsert hinge nii kohaletulnud publikule kui esinejaile.

Pärnu kunstnik Andrus Joonas (pildil) avab sel reedel Tartu kunstimajas kolme galeriid hõlmava isikunäituse, kus on eksponeeritud teoseid kogu tema loomeajast 1995–2014. Pealkiri “Meelesurfar” on sõnamäng, mis ütleb, et võib surfata internetis, aga ka lõputus meeles.

Pärrnus toimusid sel nädalavahetusel esmakordselt Therese Raide nimelised Pärnu rahvusvahelised operetipäevad, muusikahuvilisi rõõmustasid solistid nii Eestist kui välismaalt.

Kellel on huvi, siis raekojas Pärnu külastuskeskuses on veel selle nädala lõpuni võimalik uudistada fotodel uusi põnevaid disaintooteid, tutvuda nende saamisloo ja autoritega.

Augustitormide tulles hakkavad suvised orelimängud Pärnu Eliisabeti kirikus lõpule jõudma. Tänase eelviimase kontserdi külalisesineja on väljapaistev saksa organist, rahvusvaheliste konkursside võitja Tobias Horn (pildil).

Endla direktorile Ain Roostile ja ilmselt teistelegi kolleegidele jääb Arvi Hallik meelde kindla arvamuse ja sõnaga mehena, kellel näitlejaande kõrval oli teinegi anne – kõik katkised asjad korda teha.

Üleeile lahkus sellest ilmast 73-aastasena näitleja Arvi Hallik, kelle viimaseks rolliks jäi Linnapea osa tänavu kevadel Endla teatris esietendunud «Vareses».

(1)

Pärnus Endla teatri hoones toimus 12.–16. augustini neljandat korda Monomaffia – rahvusvaheline mononäidendite festival.

Sulniks sissejuhatuseks Augustiunetuse ööle sisustab Pärnu Eliisabeti kirik reede õhtu taas orelimuusikaga, Pärnu orelifestivali külalisesineja on seekord Eneken Berglund (pildil) Rootsist.

Augustiunetuse raames tuleb Pärnu südalinnas Steineri aias esimest ja ainsat korda esitusele pärnakate tantsuteatri “Kivikuninga mäng”, mille autorid on koreograafid Karoline Suhhov ja Annika Viibus.

Villa Artises avati ühe Pärnuga seotud pere kolme põlvkonna kunstnike ühisnäitus „Kohtumine vanaema aias“.

Pärnu teatrifestival Monomaffia sai üllatusliku avapaugu Tõnu Õnnepalu näidendiga „Vennas“.

Laupäeval on Pärnus taas tänavafestival Augustiunetus, mis toob linna tänavatele, kohvikutesse ja parkidesse kaunid kunstid.

Pärnus toimus teisipäeval tänavafestival Hõlp, mis tõi üheks päevaks linna peatänavale muusikuid, kunstnikke, tänavateatrit ja teisi artiste.

Pärnus Estonia Rohelises majas saab augusti lõpuni vaadata Sven Začeki fotoseeriat “Linnu elu” händkakkudest. Fotod kuuluvad Pärnu uue kunsti muuseumi kollektsiooni.

Sel nädalal 14.–17. augustini on 15–19aastastel noortel võimalus osaleda fotograafia töötoas “Muusika pildil”.

(1)

ProTeater mängib sel suvel oma teist lavastust, milles pöörab pilgu viisakusele ja ebaviisakusele ning piinlikkustundele.

Tõstamaa mõisas esietendunud Gerda Kordemetsa uues suvelavastuses “Tsepeliin” kohtuvad taas ajalugu, vaim ja võim õhulaeva läheneva mürina saatel: sada aastat tagasi alanud esimese maailmasõja kuumus ulatub praegusesse ärevasse aegagi.

EMTA lavakunstikooli 27. lend annab 8. ja 9. augustil Lottemaa vabaõhu teatrilaval etenduse “Puhkamisest väsinud”, mis lahkab eestlasliku puhkuse olemust.

Tallinna 28. rahvusvahelise orelifestivali raames saab täna Eliisabeti kirikus kuulata Aivars Kalējsi Lätist ja Edouard Oganessiani Prantsusmaalt.

Peagi algav teatrifestival Monomaffia toob publikuni kümme monolavastust ja programmis “Monoff” kaheksa Viljandi kultuuriakadeemia tudengite kursusetööd.

Täna õhtul esineb Pärnus ranna kõlakojas kontserdiga “Suve hingus” Tõnu Naissoo Hammond Trio.

Täna õhtul esinevad Eliisabeti kirikus Katrin Lehismets (sopran, Austria) ja Marju Vatsel (klaver, Hispaania).

Endlas esietendunud lavastus „Kvartett“ laseb särada teatri vanal kaardiväel kogu oma hiilguses: staažikad staarid minevikule alla ei vannu ja suudetakse üllatada noorematki vaatajat.

(1)

Sel nädalalõpul on Pärnus lastefestival, kuid enne veel jõuavad oma festivaliga Jutuvada algust teha lugude rääkijad Eestist, Lätist ja Leedust.

 

Kunsti- ja kultuuriselts Hohloma korraldab sel reedel Pärnus Steineri aias huvilistele Žostovo maalingu meistriklassi.

Nädalavahetusel toimunud tänavakunstifestival “Sõnum seinal” keskendus seekord Jaansoni raja kesklinnapoolsele osale, kattes põnevate maalingutega seitse seina.

Pärnus Ammende villas toimuvad 23.–24. augustini Therese Raide nimelised Pärnu rahvusvahelised operetipäevad, mis toovad publiku ette esinejaid Eestist ja kaugemalt.

Laupäeval toimub Pärnus Rüütli tänaval ja Lastepargis Eesti esimene professionaalne lastefestival „Lapsepõlvemaagia“.

Koostöös Jüri Jaansoni kahe silla jooksuga avab Endla teater 7. septembril oma uue hooaja ja kutsub kõiki spordi kõrvalt kultuuri nautima. 104. hooaeg toob Endlasse uusi näitlejaid ja põnevaid lavastusi.

Kolmapäeval, 6. augustil esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus muusikateatrifestivali Suveaaria kontserdil  Katrin Lehismets (sopran, Austria) ja Marju Vatsel (klaver, Hispaania).

Täna pärastlõunal avati Pärnus tänavakunsti festivalil "Sõnum seinal" kolme päeva jooksul valminud taiesed.

Laupäeval andis Vallikäärus retrohõngulise kontserdi Sandra. 52aastane saksa popstaar, kelle hitid pärinevad 80ndate lõpuperioodilt, laulis nooruspõlve lugusid Pärnu rahvale.

Vändra kultuurimaja valmistus väärikalt üleriigiliseks ürituseks, 14. külateatrite festivaliks, saali põrandale ja toolidele pandi uus kate.

Elu ja töö on Tallinna konservatooriumis viiulit õppinud Pärnu tüdruku Svea Juckumi paarkümmend aastat tagasi Viini lähedale Ernstbrunni viinud, kuid toona südame järgi valitud erialal tegutseb ta tänapäevani.

Laupäeva õhtul esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus muusikateatrifestivali Suveaaria raames sopran Kai Kallastu ja Andrus Kallastu (klaver). Kavas on Richard Straussi „Neli laulu“ op. 27, „Kuus laulu“ op. 68 ja „Neli viimast laulu“.

 

Täna algab Vändra kultuurimajas üleriigiline 14. külateatrite festival, mille avamisel võtavad sõna Pärnu maavanem Andres Metsoja ja Vändra alevivanem Toomas Sonts.

 

Kosmonautika puhkekeskuses Jaagupis lugesid üleeile päikeseloojangu aegu oma luuleloomingut Kaupo Meiel, Leelo Tungal ja Indrek Hirv, kelle tekste laulis luuletajate etteastete vahele Heikki Kalle.

Saksamaal tegutsev professor Arbo Valdma saabub oma sünnilinna Pärnusse, et siin 13. korda noortele pianistidele meistrikursusi anda.

 

Küsitluses on osalenud  inimest