Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Feliks Kark (pildil) veab suupillimängijate punti Piccolo Pelimanid ja tegeleb meeste ühise hobi tarvis isegi leiutamisega.

Sindi muuseumis tähistati 1. septembril muuseumi looja Olga Kalda 100. sünniaastapäeva, mis ajendas kohaliku mäluasutuse enam kui 30 aasta pikkusest ajaloost raamatutki välja andma.

Soome valis Oscari kandidaadiks Pärnus ja Haapsalus filmitud mängufilmi “Vehkleja”, milles peaosa mängib Pärnu Endla teatri näitleja Märt Avandi, kirjutab Yle. 

Endla teatrikinos linastub täna õhtul Dorian Supini dokumentaalfilm „Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan“.

“Ma ei tea, mis aasta see meie perele on, igalt poolt on tunnustust tulnud,” ütleb Audru valla aasta kultuuritegija tiitli pälvinud Helle Kirsi.

(5)

Soome kandidaat parima võõrkeelse filmi Oscarile on Eesti, Soome ja Saksamaa koostöös valminud ajalooline draama «Vehkleja», milles mängib peaosa Märt Avandi.

Pianist Vardo Rumessen oli muusikateadlane ja poliitikuna tegev okupatsiooniaastail. Ja vahetult seotud Eesti iseseisvusega.

Pärnu uue kunsti muuseumis suve jooksul kunstisõpru rõõmustanud XXII rahvusvaheline aktinäitus „Mees ja naine: maasikavälu“ jääb avatuks eesoleva nädala pühapäevani.

Pärnus Ammende villas etendub homme pärnakate osalusel lavastus “Täisring – indiaanlane mõisavalitsejaks”.

Pärnu haigla kohvikupealses galeriis teisel korrusel on üleval kunstinäitus “Imelised maalid ehk lilledes on terve maailma värvid”, mille autor on Merle Sild.

Rahvatantsuansambel Kajakas osales Saksamaal 1200 aasta vanuses linnakeses Schlitzis pikkade traditsioonidega folkloorifestivalil Schlitzerländer Trachtenfest, kus neil tuli esineda mitmekümnele tuhandele pealtvaatajale.

Algaval sügishooajal tutvustab Endla teater mitut uut tulijat. Trupiga liitunud näitleja Meelis Rämmeld tegi esimese rolli endlalasena juba Enn Keerdi 24. juulil esietendunud lavastuses „Midagi tõelist“. Samuti näitetrupi liikmed Kleer Maibaum ja pealinnast tagasi Pärnu jõudnud Märt Avandi alustavad Ingomar Vihmari lavastuse „Tramm nimega Iha“ proovidega.

2. septembril linastub Endla teatrikinos Dorian Supini dokumentaalfilm „Arvo Pärt - isegi kui ma kõik kaotan“.

Hea pealkiri peab olema lühike ja tabav, tekitama huvi, kuid ei tohi liiga palju avaldada.

Tõstamaa mõisas on 29. augustini avatud graafikanäitus „10 miljonit Päikest“, mille autor on vabakutseline disainer ja astronoomiahuviline Kaili-Lotta Juhkam.

Pärnu kontserdimaja alustab tänavu oma 14. hooaega varakult, juba sel pühapäeval, kui siia saabub Hongkongi Hiina orkester.

Näituse-festivali IN Graafika raames avatud näitustel Pärnu linnagaleriis raekojas ja kunstnike majas saavad kokku Hiina kunst, Eesti graafikute ja kujurite looming.

Kanadalane Kenneth Laing Herdy riputas Katlamaja õuele üles fotod Põhja-Ameerika põlisrahvast lakota indiaanlastest, maalis nende peale musta ja punase värviga uued pildid ja pani seejärel pildid põlema – nii nagu Hispaania maadeavastaja Hernan Cortez olevat Ameerika pinnal randudes põletanud ära laevad ja öelnud meestele, et neil on kaks võimalust: see maa vallutada või surma saada.

Varasuvel Kuninga tänavale kolinud Pärnu nukuteatrit kimbutab vanas majas soojal ajal palavus, muul ajal näpistab aga külm.

Täna õhtul kohtus Pärnu Port Artur II Rahva Raamatus lugejatega Evelin Ilves, et tutvustada oma raamatut “Kirju”, millest on valminud kirjastuses Petrone Print uus tiraaž.

Teater NO99 tuleb teisipäeval Pärnu Endlasse Jaak Printsi vaimuka ja lõbusa soololavastusega “Kodumaa karjed”, mis on ühtlasi pärast Peterburi-õpinguid Printsi Eestisse naasmise lavastus.

Pärnu moeallee paneb täna õhtul suvele punkti finaaletendusega, kus oma kollektsioonidega astub lavale 13 disainerit.

Neljapäeval toimub Pärnus Koidula muuseumi aias Eesti taasiseseisvumispäevale pühendatud kontsert-piknik “Kodu”.

Reedel esineb Audru kirikus kavaga “Kaunimad laulud” Henry Laks.

Audru valla tantsurühmad Lindi Lappajad ja Audru Naised käisid Türgi folkloorifestivalil ja kogesid Eesti rahvatantsu tutvustades nii ekstreemset palavust kui võõrustajate külalislahkust.

Giuseppe Verdi monumentaalne ooper „Aida“, mille esietendus toimus Kairos 24. detsembril 1871, jätkab endiselt võidukäiku maailma suurimatel ooperilavadel.

On üsna ebatõenäoline, et mingi filmisarja viies osa osutub heaks. Veel ebatõenäolisem, et see osutub paremaks kui eelmised osad. Ebatõenäoline, kuid mitte võimatu.

Reedel algab kolmepäevane töötuba fotohuvilistele, kus fookuses loo jutustamine pildi kaudu. 14–18aastastele noortele mõeldud tasuta õpituba Pärnu keskraamatukogus korraldab mittetulundusühing Kultuur Aitab Hingata.

Pärnu-Jaagupis algab homme Halinga valla suvelõpufestival, mis nagu mullugi on paisunud neljapäevaseks.

Laupäevasel Augusti-unetusel toimus Pärnus pikk luulelugemise maraton, kus eri autorid lugesid ühtejärge pärastlõunal kella kolmest kuni kella kaheni öösel ette omakirjutatud luuletusi.

Läinud nädalavahetusel Augustiunetuse ajal käis Pärnul sõpruslinnast Jelgavast külas rahvatantsuansambel Lielupe, külalisi võõrustas Pärnu rahvatantsurühm Tuurit-Tuurit.

Eile õhtul toimus Pärnus näituse-festivali IN Graafika näituste avamise ralli, mis hõlmas pea kõiki suvepealinna näitusepindu: linnagaleriid, kunstnike maja, Port Arturi, Pärnu keskust, Pärnu muuseumi, Endla teatrit, keskraamatukogu, Pärnu kolledžit ja linnaruumi. 

Pärnusse tuleb sõpruslinnast Jelgavast külla rahvatantsuansambel Lielupe, mille professionaalseid etteasteid saab näha sel laupäeval.

Oma Tahkuranna kodus, mille aknast avaneb hunnitu vaade merele, lausub Ilmar Tõnisson, et on väärtustanud oma elus võrdselt kõiki kolme: peret, sõpru ja oma tööd.

Teist korda Pärnus toimunud uue teatri festival De Facto viis seekord vaataja omalaadsele rännakule Pärnu linnaruumi, sest tänavune festival oli ammutanud ainest teemast „Urban/džungel/urban“.

Näituse-festivali IN Graafika näituste avamise ralli hakkab Pärnus pihta homme õhtul, kuid eri tehnikate õpitoad on Katlamaja hoovis peaaegu päev läbi toimunud juba nädala algusest.

Pärnus uue kunsti muuseumis tuleb homme ringkäik Soome kunstniku Mika Vesalahtiga rahvusvahelisel aktinäitusel “Mees ja naine: maasikavälu”.

Nädalavahetusel toimunud tänavakunstifestivali Sõnum Seinal ja sellel osalenud kunstnike abiga muutus Pärnu linn taas senisest märksa pilkupüüdvamaks.

Pärnus lõppes täna kolm päeva kestnud tänavakunstifestival Sõnum Seinal, mille raames jõudis Pärnusse paarkümmend 20 kunstnikku Soomest, Itaaliast ja Eestist, kõigi ühine eesmärk oli anda hoonetele värske välimus.

Suvepeallinnas toimuva Fringe festivali raames toimus laupäeval Pärnu kesklinnas lastele mõeldud kultuuripärandifestival alapealkirjaga “Reis ümber maailma”.

Sõda. Sõda ei muutu kunagi. Muutuvad ainult inimesed – nimed ja näod – ja vahendid, samuti mastaabid, kuid oma olemuselt jääb sõda kohutavaks tragöödiaks, mis külvab kannatusi paremale ja vasakule ega jäta puutumata kedagi. Ometi sõdime edasi …

Sellesuvisel Raepromenaadi viimasel kontserdil astub Pärnu Raehoovis üles Eesti noortest naismuusikutest koosnev puhkpillikvintett Estica, mis sel aastal on välismaiste esinemiste kõrval kodumaal vaid mõne kontserdi andnud.

Viiendat suve on Tõstamaa mõisa maja teatrist tulvil: esietendunud „Skvottimine võhikutele“ on autori ja lavastaja Gerda Kordemetsa järjekordne etenduspaigast inspireeritud lugu.

Täna ja homme leiab Pärnu tänavatel aset uue teatri festival De Facto, mis on segu teatrist, tantsust ja etenduskunstidest.

Pärnumaal elava Heli Künnapase äsjavalminud noorteromaanis “Tähtajaline elu” seikleb peategelane lapsehoidjana Ameerikas.

Möödunud pühapäeval lõppesid järjekordselt hästi õnnestunud Audru vallapäevad.

Neljapäeval, 6. augustil tõlgendavad Pärnu Eliisabeti kirikus Suveaaria festivalil Norras elav eesti sopran Kersti Ala-Murr ja pianist Piia Paemurru kontseptuaalse vokaalkava "Lied juugendstiilis" raames eri autorite laule.

Pärnu Fringe tänavafestivalide hulgas alustab esimesena ülehomme uue teatri festival De Facto, mille vältel näeb kahel päeval etendusi ebatavalistes kohtades, mille algne funktsioon on hoopis teine.

Täna keskpäeval algasid Pärnu Nooruse majas 17. üleriigilised portselanipäevad, kus meistrikursuste kõrval avati portselanimaalinäitus.

Küsitluses on osalenud  inimest