Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Esmaspäeval, 20. oktoobril toimus Teatrikohvikus Endla 103. aastaipäeva puhul Gulliveri teatrimälumäng “Kuidas elate, proua Endla?”.

Möödunud laupäeval kogunes Pärnu Kunstide majja 38 Eesti, Läti ja Soome nelja- kuni 15aastast klaveriõpilast koos lapsevanematega, neid kõiki ühendab klaverimängu õppimine Suzuki meetodil.

Eesti metallikunst on kogu maailmas omanäoline, kinnitab Sindist pärit ehtekunstnik Jaan Pärn, kes on pidanud oma ateljeed üle 20 aasta Helsingis ja viimased kaks aastat vedanud Eesti metallikunstnike liidu vankrit.

Neljapäeval, 23. oktoobril esineb kaunite kunstide filosoofia seminaril Pärnu keskraamatukogus Tartu ülikooli õppejõud Tiit Hennoste, kes räägib teemal “Kuidas uurida teksti?”.

Sellel nädalal tähistab Endla teater 103. aastapäeva. Sünnipäevanädala raames avatakse neljapäeval teatrigaleriis Endla tagatubades tehtud fotode näitus.

Heli Künnapas peab talu Halinga vallas ja Margit Peterson elab–toimetab Pärnus, kuid neid kaht naist ühendab üks hobi: kogu nende vaba aja täidab huvi ilukirjanduse vastu.

Pärnu uue kunsti muuseumis avatakse neljapäeval kolm uut näitust. Järjepanu saavad sõna Jaan Elken, kes tähistab juubelit, Ain Toim, kes vaatab, millest saaks valgusteid teha, ja Simson von Seakyl, kes on lubanud nii möllu kui pauku.

 

Kolmapäeval algaval Pärnu 32. akordionimuusika festivalil saavad kokku nii professionaalsed akordionistid kui noored, kes konkursil end proovile panevad.

Pärnu kunstnike majas avab homme oma näituse “Kunstniku elamine” Kuzja Zverev.

 

Eakate avahoolduskeskuses sisustavad laupäevast pärastlõunat Tiina Ojaste ja Toomas Kuter.

 

Alanud nädalast kuni kuu lõpuni toimuvad üle Eesti 24. korda raamatukogupäevad “Kohtume raamatukogus”, mille puhul on raamatukogud võtnud sihiks inimeste meeled eri ettevõtmistega rõõmsaks teha.

Neljapäeval, 23. okoobrill avatakse Pärnu uue kunsti muuseumis kolm uut näitust, vaataja ette jõuavad Jaan Elkeni, Ain Toimi ja Simson von Seakyli taiesed.

Laupäeval, 25. oktoobril esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus kontserdisarjas "Musica Sacra" Leonora Palu (flööt) ja Diana Liiv (klaver), kontserdil kõlab Maltise, Karmanovi, Reinvere ja Takemitsu muusika.

Pühapäeval toimus Endla teatris Eesti-Ukraina folgiõhtu, mille eel andis Pärnu Postimehele intervjuu ansambli Svjata vatra Ukrainast pärit solist Ruslan Trochynskyi.

Pärnu Endla teatris eile õhtul toimunud Eesti-Ukraina folgiõhtu tõi saali rahvast täis.

Kui Pärnusse satub balletietendusi üliharva, siis homme astub kontserdimajas üles selle ala kahurvägi.

 

Pärnumaa line-tantsijad noppisid neli kulda Leedu lahtistel meistrivõistlustel, mis toimusid Vilniuses World Country Dance Federationi (FCDF) egiidi all.

Oktoobri kolmandal nädalavahetusel kohtuvad Valgas džäss-popmuusika võtmes kümme väljavalitud koori: toimub esimene konkurss-festival “Lauluragin”.

Endla teatris esietendub 7. märtsil 2015 suurejooneline muusikaline koguperelavastus „Peeter Paan“, mis põhineb James Matthew Barrie samanimelisel fantaasiarikkal romaanil. Teadupärast olid Peeter Paani seikluskaaslased Eikunagimaal „kadunud poisid“, keda Endla teater nüüd otsibki.

 

Pianist Kadri-Ann Sumera (pildil) esitab homme Pärnu Eliisabeti kirikus Beethoveni, Scarlatti ja Korngoldi klaverisonaadid.

 

Täna õhtul esineb Pärnu kontserdimajas festivali "Klaver" raames tunnustatud noor pianist Age Juurikas.

Reede õhtul peetakse Pärnu muuseumis hõimupäeva tähistamiseks perepäeva, kus pakutakse tegevust lastele ja mordva muusika kontserti kogu perele.

Koolivaheajale annab avalöögi “Animemöll” Pärnu uue kunsti muuseumis. Koostöös Jaapani animatsiooni filmifestivaliga JAFF ja animeklubi Asashioga korraldab muuseum Jaapani popkultuuri päevad, mis eeloleval nädalavahetusel toovad pärnakateni nii filmikava, näituse kui töötoad.

Eilses Pärnu Postimehes on läinud Pärnu keskraamatukogu kahe sündmuse toimumisajad vahetusse. Filmikolmapäev toimub ikka jätkuvalt kolmapäeviti ja täna linastub seal Taani režissööri Daniel Denciki film “Ekspeditsioon maailma lõppu” (Taani-Rootsi-Gröönimaa, 2013).

 

Pärnu kontserdimajas avatud fotonäitus “Toome maailma lähemale” soovib vaatajale kätte tuua kaunid kaadrid kaugetest paikadest ja näidata, et reisipilt võib olla kunstiline foto.

Pärnu teater alustab uue üritustesarjaga, kus publikul on võimalus kohtuda Endlaga seotud draamakirjanikega.

 

Neljapäeval toimub Pärnus esimene „Kriminaalse Pärnu“ tuur, mis kajastab Pärnu kriminaalset minevikku.

Kunstnik Heikki Leis demonstreerib raekojas Pärnu linnagaleriis avatud näitusel “Reaalsuse kontroll” ülitäpsete joonistuste abil, et argipäevas peitub oma võlu.

Pärnu keskraamatukogu suures saalis linastub kolmapäeval, 15. oktoobril Taani saatkonna vahendusel Taani režissööri Daniel Denciki film “Ekspeditsioon maailma lõppu” (Taani-Rootsi- Gröönimaa, 2013).

 

Pärnu keskraamatukogu muusikaklubi sisustab neljapäeva, 16. oktoobri õhtu vanamuusikaansambli Rondellus looja ja Eesti Raadio muusikatoimetaja Robert Staak, kes vestleb teemal “Keskaeg – kas tõesti pime? Keskaja muusikast XXI sajandi valguses”.

Reede õhtul lahkus meie seast kauaaegne Endla näitleja Helle Kuningas.

(4)

Reede õhtul lahkus meie seast kauaaegne Endla näitleja Helle Kuningas.

Kolmapäeval, 15. oktoobril  on võimalik nii suurtel kui väikestel huvilistel sukelduda arheoloogia põnevasse maailma, kuna Pärnu muuseumi püsiekspositsioonile teeb põgusa tuuri peale arheoloogiakogu hoidja Margo Samorokov.

Reede õhtul esitles pärnakas Rauno Pella Tallinna rokiklubis Tapper oma esikalbumit „When Light Embraced The Dark.“

Pärnu kontserdimajas annab laupäeval, 11. oktoobril  kontserdi Montreali ansambel Quasar Saxophone Quartet, kes andis siin viimati menukaid kontserte 2005. aastal.

„Olen Liiga Endlas üheksa korda paari pandud või abielus olnud,“ muheleb näitleja Feliks Kark, kes ühes teiste koduteatri inimestega homme pärast „Kvarteti“ etendust kolleegi kallistama tõttab.

Kevadel Pärnus uksed lahti teinud Apollo kino teeb tänasest algust oma esimese teemanädalaga, mille käigus tuuakse vaatajate ette auhinnatud või nomineeritud väärtfilme nii Euroopast kui kaugelt Austraaliast.

 

Endla teaterist lahkuvad kunstiline juht Kalju Komissarov ja teatrijuht Ain Roost. Mõlema ametikoha täitmiseks on välja kuulutatud konkurss.

Endla teatri näitleja Lii Tedre tähistab oma 70 aasta juubelit 10. oktoobril. Vitaalne näitlejanna teeb praegugi kaasa Endla mängukava lavastustest kolmes ja novembri keskel lisandub põnevik „Gaasivalgus“, kus Tedre kehastab teenijannat Victoria-aegses majapidamises.

Viimase aastaga on Endlast eri põhjusel lahkunud rodu näitlejaid. On neid, kellega lepingut ei pikendatud või ei jõutud tingimustes – näiteks palgas – kokkuleppele. Ja on neidki, kes tegid oma valiku isikliku elu põhjal.

Pärnu uue kunsti muuseumi väljapanek “Silmast silma” on sündinud tänu inimestele, kes märkavad ja väärtustavad tavapärasest erineva intellektiga andekaid inimesi ning nende loomingut.

Viimase aastaga on Endlast eri põhjusel lahkunud rodu näitlejaid. On neid, kellega lepingut ei pikendatud või ei jõutud tingimustes – näiteks palgas – kokkuleppele. Ja on neidki, kes tegid oma valiku isikliku elu põhjal.

„Titanic ehk ilusad inimesed mängivad suuri tundeid“ on lavastus, mille liigitamisega võib hätta jääda.

Pärnu Endla teatris on viimase aastaga toimunud mitu vahetust loominguliste töötajate ridades, muutused meeskonnas jätkuvad.

Kuulutame konkursi nii Endla teatrijuhi (sihtasutuse juhatuse liikme) kui loomingulise juhi kohale välja lähipäevil.

Laupäeval, 11. oktoobril esitavad Kai Kallastu (sopran) ning Liina Lill ja Andrus Kallastu (klaver) Pärnu Eliisabeti kirikus kontserdisarjas "Musica sacra" Richard Straussi laule.

Eilsest on Pärnus Kaubamajakas avatud rändnäitus „Parlament 95“, millega tähistatakse riigikogu 95. aastapäeva. Näitus jääb Pärnusse kolmeks nädalaks.

Oktoobrist saab Pärnu kontserdimajas näha suurt fotonäitust „Toome maailma lähemale“, kus oma reisipilte näitavad Eesti parimad fotograafid ja tuntud rändurid.

Georg Friedrich Händeli ooper „Rinaldo“ esietendus Londoni Queen’s Theatre’is 24. veebruaril 1711 ja saavutas otsekohe suure populaarsuse, mis püsib tänapäevani.

Pärnu kunstide maja eestveetav viies rahvusvaheline laste ja noorte festival “Kuldleheke” viis külalised kaugetelt maadelt oma rahvalaule laulma Torisse, kust grand prix’ viis koju itaalia noormees Mario Luciano Greco.

Küsitluses on osalenud  inimest