Logi sisse
Aktiveeri
digileht

President Toomas Hendrik Ilves kuulutas välja kooliõpilastele suunatud ajalooalaste uurimistööde võistluse "Eesti asi".

Pärnumaal istus täna koolipinki üle 9200 õpilase.

Pärnu Mai kooli digipööre suunab õpetajad pidevalt enesetäiendamisele, algklassõpetajatel oli võimalus alustada kooliaastat innovaatilise õppimis- ja õpetamissüsteemiga, mis kannab nimetust Lego Education.

Tänavu sügisel võib Pärnus joone alla tõmmata koolivõrgu korrastamisele. Täna avatakse riigigümnaasiumina Koidula gümnaasium, endine Ülejõe gümnaasium on nüüd Ülejõe põhikool ja endine Vene gümnaasium sai Pärnu Tammsaare kooliks.

Kooliteed käinutel on olnud palju õpetajaid, aga esimene neist salvestub teistest tugevamini mällu, sest tema hakkab kujundama aabitsaikka jõudnut kui isiksust, annab eeskuju, jääb meelde enamasti hea ja hooliva, harva karmina.

Pärnumaal võtab täna aabitsa vastu 1010 kooliuusikut, neist 568 alustab kooliteed Pärnus ja 442 maapiirkonnas. Esialgsetel andmetel läheb esimesse klassi 82 poissi-tüdrukut rohkem kui läinud sügisel.

Minu esimene õpetaja Kilingi-Nõmme keskkoolis oli Laine Piirmets. Nii kaunilt ja daamilikult nagu tema nimi kõlab, on ta alati minu meenutustes inimesena paistnud.

Alustasin 1964. aastal kooliteed Mulgimaa südames pisikeses Longi algkoolis, kus liitklassides õppis headel aegadel poolsada last.

Minu isa suunati tööle Tallinna ja kogu pere kolis sinna, seetõttu läksin 1976. aasta 1. septembril Tallinna 17. keskkooli, Õismäel oli kodunt kooli poolteist kilomeetrit. Mulle oli kõik väga võõras, kuna ma olin nii-öelda uus poiss, Pärnust.

Mina õppisin 1.–9. klassini koolis, mida enam ei ole, ehk Tihemetsa põhikoolis. Viimane kokkusaamine enne viimast koolikella oli seal majas siis, kui olin juba Eesti maaülikooli tudeng, õppisin loodusvarade kaitsmist ja kasutamist. Mul on kahju, et ma ei saa enam minna oma kooli ega istuda esimesel korrusel meenutusi tulvil klassis, kus oli meie “esimene”. Maja on eraomandis.

Täna pärastlõunal avas Pärnus Metsa tänaval põhjalikult renoveeritud Pärnu Koidula gümnaasium uksed. Muutunud ei ole ainult koolimaja välimus ja sisemus, vaid haridusasutuse pidajagi, kelleks on nüüd Eest riik.

Pärnu Koidula gümnaasiumi hoone 6,5 miljonit eurot maksma läinud rekonstrueerimistööd on lõppenud ja täna toimus uuenenud koolimaja avamine.

Port Arturi kooliloosi kolmas loosimine tõi iPad mini võidu Kati Poolmale.

Ajakirjanik Piret Tali esitleb reedel, 4. septembril kell 15  Rahva Raamatu poes Koidula kooli teist ajalooraamatut, mille kaante vahele on talletatud kooli niinimetatud Metsa tänava ajastu – nüüd, peatse riigigümnaasiumina alustab kool oma kolmanda ajastu „kirjutamist“.

Pärnu vabakooli looduslaager on saanud traditsiooniks, juba neljandat aastat oli õpilastel võimalus veeta mitu päeva mõnes Eesti looduskaunis paigas, tutvudes piirkonna vaatamisväärsuste ja loodusega. 

2014. aastal otsustati Kaitseliidu Pärnumaa maleva juurde luua noortele kotkastele ja kodutütardele mererühm, tegutsesid ju enne teist maailmasõdagi Pärnus mereskaudid.

Nagu pärnakatel kombeks, alustasid lasteaiaõpetajad ka sellel suvel uut õppeaastat traditsioonilise suvepäevaga Jõulumäe tervisespordikeskuses. Õppepäev kandis motot „Muusaga mängeldes” ja oli toimumise järjekorralt juba kuueteistkümnes.

Pärnu maakonnas alustab esialgsetel andmetel kooliteed 442 õpilast ehk 34 lapse võrra enam kui läinud õppeaastal, teavitas maavalitsuse haridus- ja kultuuritalituse juhataja Hede Martšenkov.

Tänasest pühapäevani on Pärnu keskraamatukogus noortele fotograafia töötuba „Fotolavastame lugu“.

(1)

Ööl vastu esmaspäeva töötati Sindi kooli ees usinalt: saag tegi kauni punase vahtra tüvve sisenedes siuh ja siuh, tööriistast hoidmas sõgeda inimese kuri käsi.

Pärnumaa kutsehariduskeskuses (PKHK) lõppes dokumentide vastuvõtt, kokku laekus 689 avaldust.

Noored 4H klubidest üle Pärnumaa kogunesid Tootsi, kus piirkondlik noorteaktiiv korraldas tegevusrikka suvelaagri.

Noorteühingu Eesti 4H Pärnumaa noored veedavad neli päeva Jõgevamaal ühingu suvepäevadel, mille teema on tänavu "Maal on mõnus!".

Miks täna? Aga sellepärast, et täna on kauaaegse koolijuhi Elmar Roosna sünnipäev (sündinud 15. juulil 1930). See päev on hell ja soe abikaasale Ellenile, tütardele Üllele ja Pillele, lastelastele Kaarlile, Liisale ja Triinule ning neljanda põlvkonna esindajale Jakobile, kelle väikesed käekesed teevad taadile kalli-kalli. Sünnipäevakingiks taadile lisandus nääpsuke tüdrukutirts, kellel nimegi veel pole.

Paikuse kooli esindajad käisid sõpruskooli kutsel Riias Läti koolinoorte 11. laulu- ja tantsupeol, millel osales 38 000 last.

 

Kuna jaanipäeva paiku alustasid kutse- ja kõrgkoolid uute õpilaste vastuvõttu, uurisime Pärnumaa kutsehariduskeskuselt, Pärnu kolledžilt ja Pärnu Saksa tehnoloogiakoolilt, millised on popimad erialad ja kui palju õppureid vastu võetakse.

Pärnu gümnaasiumide 19 kuldmedaliga lõpetajat ja seitse kiitusega kutsehariduse omandanud õppurit tulid eile ja kirjutasid oma nimed Pärnu linnakodaniku maja aukodanike raamatusse.

Mis on emotsionaalne intellekt ja miks peaks seda arendama? Inimesed on elanud aastasadu, ilma et oleksid midagi sellest teadnud, kuid tänapäeval peetakse emotsionaalset intelligentsust isegi olulisemaks kui IQ-d. David Goleman, emotsionaalse intelligentsuse mõiste looja, kirjeldab seda kui  võimet mõista, tajuda, juhtida ja väljendada oma tundmusi. 

30. mail osales pärnumaalastest Eesti 4H koor laulupeol „Imede aed“. Puhanud grilliumi toimetamisest ja eripreemiate joovastusest, suundus Pärnumaa esindus 17. ja 18. juunil külla Läti 4H-le. See oli suurepärane väljakutse ühendada entusiasm Lätimaa ja sealse 4H avastamisel piiratud ajaga.

MTÜ Eesti 2.0 korraldatud projektikonkursil osalenud Pärnu Vannalinna põhikool on üks 50 väljavalitud Eesti koolist, mis saab endale innovaatilise 3D-printeri. 

Kooliga seotud inimeste hulgas ei ole vist kedagi, kes ei oleks kuulnud sellisest keskkonnast nagu eTwinning. Paljude inimeste tarbeks tuleks ehk siiski selgitada, et tegemist on tasuta ja turvalise platvormiga Euroopas, kus õpetajad saavad sidemeid luua, koostööprojekte arendada ja ideid jagada.

Kellukese lasteaia ja Pärnu Vene gümnaasiumi koostööprojekt „Laste tehtud, hästi tehtud multikas” on jõudnud lõpule.

Pärnu lasteaed Kelluke jõudis lõpule rahvusvahelise eTwinningu projektiga “Healthy plate”.

Pöialpoiste väärtusi ja pärimusi täis muinasjutuaasta pakkus toredaid elamusi. Imelisi muinasjutte on jagunud igasse päeva, igasse rühma.

Et laste nutikus suve jooksul lõplikult nutiseadmesse ei koliks, võib selle Pärnu keskraamatukogus proovile panna.

Eile lõppes Pärnu vabakoolis loovuslaager, kus peale vabakooli enda 5.–8. klassi õpilaste lõid kaasa niisama vanad õpilased Islandilt, Taanist ja Lätist.

Tihemetsas täitub 90 aastat ajast, mil Voltveti mõisas hakkas tegutsema metsakool, seda sündmust tähistatakse juubelikokkutulekuga, mille korraldab MTÜ Tihemetsa Vilistlase juhatus.

 

Jõõpre kooli tänavused lõpetajad on andekad mitmel alal: nii käteosavuselt kui teadmiste poolest paistavad nad silma tippudena.

Oli aasta 2005, kui Pärnu lasteaed Mai valmistus oma maja järjekordseks laulu- ja tantsupeoks. Kes seda nüüd täpselt mäletab, kust see idee tuli, kuid õpetajate Jelena Leppoja ja Ksenia Ivanova algatusel ja õpetusel otsustati meisterdada karkassi peale suured pabermassist rahvuslikud nukud.

Seitse Pärnu linnameeskonna mängijat eesotsas peatreener Marko Leloviga andis täna Pärnu kunstmurustaadionil ägeda vutilahingu 40 jalgpallilaagris osaleva lapse vastu.

 

Pärnu linnavalitsus suunas volikogu istungile Pärnu linna huvikoolide põhimääruste muutmise eelnõu, mille sisu on muu hulgas Pärnu linna spordikooli ja Pärnu loodus- ja tehnikamaja nime muutmine.

Pärnu Männipargi lasteaia Männipõnnide rühmas valmis koos lapsevanemaga vahva lauamäng „Männipargi mänguaias“.

Pärnu Raeküla lasteaia Kullalindude rühm lõpetas oma õppehooaja mõnusa matka ja piknikuga Tolkuse rabas.

Pärnu Vene gümnaasiumi 6.k klassi õpilased külastasid õppeaasta lõpul Kadrioru lossi ja parki.

Hiljuti naasid Sauga põhikooli viis õpilast ja õpetajat Comeniuse projekti  „Euroopa lapsed avavad üheskoos kultuuri võlulaeka“ lõppkohtumiselt Türgist. Hariduskoostöö projekti käigus uurisid õpilased oma kultuuripärandit ja eelnevad kokkusaamised toimusid Itaalias, Poolas, Eestis ja Hispaanias.

Pärnu Mai kooli külastasid Erasmus+ projekti raames loodusteaduste õpetajad Maltalt, Hispaaniast, Sloveeniast, Ungarist ja Lätist. Kõik koolid olid ette valmistanud täispika tunnivideo.

Küsitluses on osalenud  inimest