Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Noorteühingu Eesti 4H Pärnumaa noored veedavad neli päeva Jõgevamaal ühingu suvepäevadel, mille teema on tänavu "Maal on mõnus!".

Miks täna? Aga sellepärast, et täna on kauaaegse koolijuhi Elmar Roosna sünnipäev (sündinud 15. juulil 1930). See päev on hell ja soe abikaasale Ellenile, tütardele Üllele ja Pillele, lastelastele Kaarlile, Liisale ja Triinule ning neljanda põlvkonna esindajale Jakobile, kelle väikesed käekesed teevad taadile kalli-kalli. Sünnipäevakingiks taadile lisandus nääpsuke tüdrukutirts, kellel nimegi veel pole.

Paikuse kooli esindajad käisid sõpruskooli kutsel Riias Läti koolinoorte 11. laulu- ja tantsupeol, millel osales 38 000 last.

 

Pärnu gümnaasiumide 19 kuldmedaliga lõpetajat ja seitse kiitusega kutsehariduse omandanud õppurit tulid eile ja kirjutasid oma nimed Pärnu linnakodaniku maja aukodanike raamatusse.

Kuna jaanipäeva paiku alustasid kutse- ja kõrgkoolid uute õpilaste vastuvõttu, uurisime Pärnumaa kutsehariduskeskuselt, Pärnu kolledžilt ja Pärnu Saksa tehnoloogiakoolilt, millised on popimad erialad ja kui palju õppureid vastu võetakse.

Mis on emotsionaalne intellekt ja miks peaks seda arendama? Inimesed on elanud aastasadu, ilma et oleksid midagi sellest teadnud, kuid tänapäeval peetakse emotsionaalset intelligentsust isegi olulisemaks kui IQ-d. David Goleman, emotsionaalse intelligentsuse mõiste looja, kirjeldab seda kui  võimet mõista, tajuda, juhtida ja väljendada oma tundmusi. 

30. mail osales pärnumaalastest Eesti 4H koor laulupeol „Imede aed“. Puhanud grilliumi toimetamisest ja eripreemiate joovastusest, suundus Pärnumaa esindus 17. ja 18. juunil külla Läti 4H-le. See oli suurepärane väljakutse ühendada entusiasm Lätimaa ja sealse 4H avastamisel piiratud ajaga.

MTÜ Eesti 2.0 korraldatud projektikonkursil osalenud Pärnu Vannalinna põhikool on üks 50 väljavalitud Eesti koolist, mis saab endale innovaatilise 3D-printeri. 

Kooliga seotud inimeste hulgas ei ole vist kedagi, kes ei oleks kuulnud sellisest keskkonnast nagu eTwinning. Paljude inimeste tarbeks tuleks ehk siiski selgitada, et tegemist on tasuta ja turvalise platvormiga Euroopas, kus õpetajad saavad sidemeid luua, koostööprojekte arendada ja ideid jagada.

Kellukese lasteaia ja Pärnu Vene gümnaasiumi koostööprojekt „Laste tehtud, hästi tehtud multikas” on jõudnud lõpule.

Pärnu lasteaed Kelluke jõudis lõpule rahvusvahelise eTwinningu projektiga “Healthy plate”.

Pöialpoiste väärtusi ja pärimusi täis muinasjutuaasta pakkus toredaid elamusi. Imelisi muinasjutte on jagunud igasse päeva, igasse rühma.

Et laste nutikus suve jooksul lõplikult nutiseadmesse ei koliks, võib selle Pärnu keskraamatukogus proovile panna.

Oli aasta 2005, kui Pärnu lasteaed Mai valmistus oma maja järjekordseks laulu- ja tantsupeoks. Kes seda nüüd täpselt mäletab, kust see idee tuli, kuid õpetajate Jelena Leppoja ja Ksenia Ivanova algatusel ja õpetusel otsustati meisterdada karkassi peale suured pabermassist rahvuslikud nukud.

Jõõpre kooli tänavused lõpetajad on andekad mitmel alal: nii käteosavuselt kui teadmiste poolest paistavad nad silma tippudena.

Tihemetsas täitub 90 aastat ajast, mil Voltveti mõisas hakkas tegutsema metsakool, seda sündmust tähistatakse juubelikokkutulekuga, mille korraldab MTÜ Tihemetsa Vilistlase juhatus.

 

Eile lõppes Pärnu vabakoolis loovuslaager, kus peale vabakooli enda 5.–8. klassi õpilaste lõid kaasa niisama vanad õpilased Islandilt, Taanist ja Lätist.

Seitse Pärnu linnameeskonna mängijat eesotsas peatreener Marko Leloviga andis täna Pärnu kunstmurustaadionil ägeda vutilahingu 40 jalgpallilaagris osaleva lapse vastu.

 

Pärnu linnavalitsus suunas volikogu istungile Pärnu linna huvikoolide põhimääruste muutmise eelnõu, mille sisu on muu hulgas Pärnu linna spordikooli ja Pärnu loodus- ja tehnikamaja nime muutmine.

Pärnu Männipargi lasteaia Männipõnnide rühmas valmis koos lapsevanemaga vahva lauamäng „Männipargi mänguaias“.

Pärnu Raeküla lasteaia Kullalindude rühm lõpetas oma õppehooaja mõnusa matka ja piknikuga Tolkuse rabas.

Pärnu Vene gümnaasiumi 6.k klassi õpilased külastasid õppeaasta lõpul Kadrioru lossi ja parki.

Hiljuti naasid Sauga põhikooli viis õpilast ja õpetajat Comeniuse projekti  „Euroopa lapsed avavad üheskoos kultuuri võlulaeka“ lõppkohtumiselt Türgist. Hariduskoostöö projekti käigus uurisid õpilased oma kultuuripärandit ja eelnevad kokkusaamised toimusid Itaalias, Poolas, Eestis ja Hispaanias.

Pärnu Mai kooli külastasid Erasmus+ projekti raames loodusteaduste õpetajad Maltalt, Hispaaniast, Sloveeniast, Ungarist ja Lätist. Kõik koolid olid ette valmistanud täispika tunnivideo.

Osaühing Paikre kogub Pärnu lasteaedadelt paberi- ja papijäätmeid kampaaniaga “Vanapaber ei ole praht”, mis kestab juuni lõpuni.

Pärnu Raeküla kooli 8. klassi õpilased osalesid projekti „Youth and Healthy habits“ raames kohtumisel Ungaris.

Pärnu keskraamatukogu suures saalis toimus Pärnu väikelastekooli esimene koolisaatmispidu: huvikooli esimese lennu lõpetas 11 last.

Pärnu Kuninga tänava põhikooli esimeste klasside ühendorkester viis aasta viimasel aktusel koolikaaslased muusikalisele rännakule ühest kaugest külakesest esmalt Tallinna ja sealt Viini Eurovisioonile.

Kevadel allkirjastati Pärnumaa omavalitsuste liidu ja OÜ Lottemaa teemapark vaheline koostööleping viieks aastaks,  mille eesmärk on suunata lapsi läbi tegevuste heatahtliku maailmavaate ja loominguliste oskuste radadele nii oma kodukohas kui ka Lottemaa teemapargis.

Kolm kuud kestnud üle-eestilises targa vanema testis kontrollis oma kasvatusalaseid teadmisi üle 4500 lapsevanema, kellest Pärnumaal saavutasid parima tulemuse Surju põhikoolis käivate laste emad-isad.

Viimase koolinädala esimene päev toimus Paikuse põhikoolis õuesõppe päevana ja kandis pealkirja "Fotojaht".

Pärnu Kuninga tänava põhikooli 2.c klassis sai poiste algatusel ette võetud projektide tegemine. See tähendab, et iga õpilane uuris, katsetas või meisterdas midagi. Maikuu lõpus tutvustasid kõik oma tegemisi klassikaaslastele. Uudistama olid palutud ka vanemad, sest nemadki olid panustanud laste projektidesse.

Tartu ülikooli Pärnu kolledži tudengifirmad tutvustasid Lätis Vidzeme rakendusülikoolis tudengifirmade lõpuüritusel Business Trial Laboratory oma äriideid.

 

Saarde vallas anti kümnendat kevadet välja Peet Vallaku nimeline ilusa emakeele auhind, õpilaskonkursi preemiafond moodustub Rootsis elava Jüri Kurvitsa perele kuuluva kinnisvara rendist.

Pärnu Kuninga tänava põhikoolis oli täna traditsiooniline käsitööpäev. 

Kilingi-Nõmme klubi algatusel tähistati Saarde vallas rahvusvahelist lastekaitsepäeva täna eriliselt, suveaeda ehitatud mängulinna “majades” töötasid kohalikud asutused, et osavõtjad saaksid aimu nende tööst.

Pärnu Mai kooli 4.c klassi lastevanematele toimus koosolek seekord teisiti – nutikoosolekuna.

Pärnu Kuninga tänava põhikool tunnustas õppeaasta jooksul tehtu eest nii õpetajaid kui õpilasi.

Selgusid Ott Leplandi laulude esitamise võistluse "Laula Oti laulu" finalistid, kes astuvad üles pühapäevasel kontserdil Pärnus Port Arturis.

Täna südapäeval võis Pärnu kesklinnas näha rohkelt heatujulisi põhikoolide lõpetajaid, kes enne eksameid päikselisest suveilmast ja lustlikust päevast viimast võtsid.

Pole saladus, et 9. klassi õpilased sageli ei tea täpselt, millist elukutset nad tulevikus valida tahavad. Mõnikord on isegi gümnaasiumilõpetaja segaduses, millist valikut teha. Loomulikult leidub palju infot ametite kohta. Kuid selleks, et õpilane saaks praktilisi teadmisi, n-ö katsuks oma käega, on võimalusi palju vähem.

Keskkonnaharidusliku projekti "Keskkond ja mina IV" raames said kõik Pärnu Vanalinna põhikooli 2. kooliastme õpilased osaleda sisalikuretkedel.

 

Kõikidel Pärnu Vanalinna põhikoooli 3. kooliastme õpilastel oli võimalus osaleda õppepäeval Manija saarel, et tutvuda sealse looduse ja pärandkultuuriga. Meie klassile meeldis see reis väga. Nii mõnigi meist oleks valmis mõnda aega elama sellises vaikses, mandrist eraldatud paigas.

Kui mõni aeg tagasi tuli Raeküla kooli õpetaja postkasti kiri, et Pärnu muuseum kutsub okariinitundi, ei osanud lapsed ja õpetaja sellest midagi arvata. Küll tekkis huvi, mis tund see on. Asutigi internetist uurima, millega tegu. Saladuskate kergitatud, otsustasid 1.c lapsed, et oma silm on kuningas, tuleb tundi minna.

Pärnu Kuninga tänava põhikooli õpilased osalesid mitmel Eesti Eriolümpia korraldataval võistlusel.

Pärnumaa kutsehariduskeskuses toimus kutsevõistlus Sõiduautotehnik 2015, kus selgus Eesti parim noor autotehnik.

Eile surus Pärnu linnapea Romek Kosenkranius Pärnu kontserdimaja laval kätt Pärnu koolide aineolümpiaadide, konkursside, võistluste võitjatel ja nende õpetajatel ja andis üle õpilaspreemiad.

Pärnu Koidula gümnaasiumi staadionil treenijate arvates ei ole spordirajatise olukord kiita: jooksuradade kummikate mureneb servadest, pingid lagunevad, inventari ei ole kusagil hoida ja treenerid ei tea, kelle poole oma muredega pöörduda.

Pühapäeval toimub Pärnu Kaubamajakas suvetegevuste mess, kus tutvustatakse laste suviseid ajaveetmisvõimalusi ja eksponeeritakse uudseid atraktsioone. 

Pärnu linnavalitsus eraldas linna reservfondist majandusosakonnale 800 eurot, et tasuda Lääne päästekeskuselt Pärnu Mai koolile tehtud ettekirjutuses ettenähtud sunniraha.

Küsitluses on osalenud  inimest